10/11/2019 18:40 Commercial League A 19/20 2 40'

Chronotechnica Dinosaurs712121950
Intralot11891341

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Dinosaurs B.C. και της ομάδας της Intralot οι πρώτοι κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη νίκη τους στη φετινή σεζόν. Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνέχεια, οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά απο ένα τελευταίο δεκάλεπτο που ήταν ντέρμπυ, πέτυχαν 19 πόντους και κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με σκόρ 50-41.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης 2-3. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση, δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα και το σκόρ διαμορφώθηκε σε 3-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Ντελάλη και 2 πόντους του Βογιατζή προηγήθηκαν. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους που στη λήξη του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με σκόρ 7-11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν σε σετ επιθέσεις και στο πρώτο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με σκόρ 11-15 βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους με την άμυνα ζώνη τους. Στη συνέχεια της περιόδου όμως, η πιεστική άμυνα της Dinosaurs απέδωσε καρπούς και με εύστοχους αιφνιδιασμούς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με τον Μουρμούρη. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 4-0 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκόρ 19-19.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες συνέχισαν να έχουν χαμηλα ποσοστά στην επίθεση. Στο πρώτο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα με σκορ 23 – 24. Στη συνέχεια του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με πλουραλισμό στην επίθεση πέρασαν μπροστά με σκόρ 31-28.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να είναι κοντά στο σκόρ και το πρώτο πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 37-36. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά για τελευταία φορά με τον Μπιτάρ να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ. Στο υπόλοιπο του παιχνιδίου οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν με καλάθι του Γιαννούτσου, κατάφεραν να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα με πολυφωνία στην επίθεση και τελικά κατάφεραν να πάρουν την νίκη.με σκόρ 50-41.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννούτσος με 16 και ο Φλίγκος με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπιτάρ με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Κούτσιος