68 - 80

09/11/2019 17:10 Super League A 19/20 2 40'

DHL1619102368
Nestle2514212080

Στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα της DHL που αγωνίστηκε με 5 παίχτες υποδέχθηκε την ομάδα της NESTLE. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σελιτά να πετυχαίνει triple double, είχαν προβάδισμα στο σκόρ απο την αρχή και μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ξέμειναν απο δυνάμεις, πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με τελικό σκόρ 68-80.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 3-2 και οι φιλοξενούμενοι man to man. Το πρώτο 5λεπτο ήταν ισορροπημένο επιθετικά και οι δύο αντίπαλοι είχαν υπομονή και καλά ποσοστά. Η ομάδα της DHL είχε πολυφωνία στην επίθεση ενώ η ομάδα της NESTLE πήρε σκόρ απο τον Γκουτσίδη. Με τρίποντο του Cramer το πρώτο 5λεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ ισόπαλο 9-9. Από αυτο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με 5 παίχτες τους να σκοράρουν πήραν μπροστά στη επίθεση. Οι γηπεδούχοι παρασύρθηκαν από τον γρήγορο ρυθμό και έκαναν βιαστικές επιθέσεις. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με σκόρ 16-25.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπαθώντας να γυρίσουν στο παιχνίδι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man, πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις και κατάφεραν να πλησιάσουν στο 1 καλάθι με τους Βλαχάκη και Τσούνη. Οι φιλοξενούμενοι που αιφνιδιάστηκαν δεν κατάφεραν να βάλουν καλάθι στα πρώτα 5λεπτα και το σκόρ έγινε 23-25. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σκόρ 35-39.

Στην 3η περίοδο με τις άμυνες να κυριαρχούν στα πρώτα πεντε λεπτά το σκόρ διαμορφώθηκε σε 38-45. Η συνέχεια της περιόδου ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τον ρυθμό του παιχνιδιού ξανά, πετυχαίνοντας 21 πόντους και οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις να ακολουθήσουν. Το δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 43-60.

Στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά δεν κινδύνευσαν. Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν με 5 παίχτες, ενώ ήταν μαχητικοί, κουράστηκαν, και παρότι πέτυχαν 23 πόντους στην επίθεση δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο μάτς. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκόρ 68-80.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλαχάκης Χ. με 27 (2), Τσούνης με 16 και Μπουτσικάκης με 17 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σελιτάς με triple double (10 πόντοι 11 assist 13 αμ. Ριμπάουντ), Cramer με 13 (1) και Γκουτσίδης. με 21 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Παπαδόπουλος