11/11/2019 21:40 Super League A 19/20 2 40'

Deloitte1623161368
FlexFin71720751

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα της Deloitte υποδέχθηκε την ομάδα της FlexFin Ltd. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση καθάρισαν από νωρίς το ματς παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκαν 11-5 στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν απο νωρίς πίσω στο σκόρ, έβαλαν 5 πόντους με τον Μαχαίρα στο ξεκίνημα αλλά κατάφεραν να πετύχουν μόνο ένα καλάθι στην υπόλοιπη περίοδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 16-7.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν προσωπική άμυνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα, με 3 τρίποντα του Μαρίνη έκαναν ένα σερί 9-0 και ανέβασαν τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με συνεχόμενους πόντους του Φακίρη και του Πασαλή. Στη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου το σκόρ ήταν 32-15. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκόρ ήταν 39-24, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο.

Στην 3η περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιεστική άμυνα, και άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά παίρνοντας πόντους από όλους τους παίχτες. Με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου το σκόρ ήταν 47-33. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 55-44 με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ασφαλές προβάδισμα παρότι στο επιμέρους σκόρ της περιόδου έχασαν (16-20).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα δέχθηκαν μόνο ένα καλάθι και με 5 πόντους από τον Κελαϊδίτη και τον Πασαλή συνέχισαν να πλησιάζουν στο σκόρ 57-49. Στο τελευταίο 5λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν πάλι μπροστά, πέτυχαν 11 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα ενώ δέχθηκαν μόνο 2 και κατάφεραν να πετύχουν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με σκόρ 68-51.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρίνης με 13 (3) και Αναστασίου με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πασαλής με 10 και Μαχαίρας με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Εφραιμίδης, Ψύχας