30 - 53

22/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 3 40'

Danaos1386330
Enesel719141353

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Danaos Shipping CO LTD. και της Enesel οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 30-53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man to man, ενώ οι αντίπαλοι τους με άμυνα ζώνης 2 – 3. Το παιχνίδι είχα γρήγορο τέμπο από την αρχή, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με ενέργεια αλλά η Danaos με ελαφρώς καλύτερα πατήματα έκανε το σκορ 5 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με διαδοχικές assist αλλά οι αντίπαλοι τους με τρίποντα των Νίκα Α. και Κορακίδη Φ. διατήρησαν το προβάδισμα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες και ο ρυθμός παρέμειναν ίδια αλλά οι παίκτες της Enesel με σερί αιφνιδιασμούς, τρίποντο του Τσιάτσου Β. και συνολικό run 0 – 10 πέρασαν μπροστά, η Danaos προσπάθησε να αντιδράσει με άμυνα ζώνης και το σκορ έγινε 16-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου με τρίποντο της Νίκα Α. το παιχνίδι ισόπαλο, όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή αμυντικά και επιθετικά τον Τσιάτσο Β. έκαναν ένα ακόμα σερί και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 26.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της Danaos να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της Enesel με σαφώς περισσότερα επιθετικά όπλα να επιβάλουν το παιχνίδι τους, να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να παίρνουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Νίκα Α. με 9 (3) και πασρενίδης Σ. με 2, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσιάτσιος Β. με 16 (2) και Δρίζος Μ. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Τσιάτσιος Βαγγέλης (Παίκτης Enesel)

Επιστροφή στις νίκες με ωραίο μπασκετ. σκοπός να παρουσιαζομαστε καλύτεροι σε κάθε ματς. συγχαρητήρια σε όλους.