22/11/2019 21:00 Shipping League 19/20 3 40'

Kyklades Maritime141213544
Argo Navis107111038

All Star 2

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της Argo Navis, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι είχα γρήγορο τέμπο από την αρχή, οι παίκτες από τις δύο πλευρές μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κουρτάλης Ν. με σκοράρισμα, από τους φιλοξενούμενους ο Αλευρόπουλος Ι. με assist και το σκορ ήταν  9 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι Kyklades βρήκαν λύσεις με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του Τσιπελίκη Α., διατήρησαν το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο έπεσε ελαφρώς, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ έγινε 20-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά και οι δύο αντίπαλοι είχαν πολλά κλεψίματα, τροφοδότησαν αιφνιδιασμούς η επιθετική παραγωγή ανέβηκε αλλά τελικά η Argo Navis δεν ευνοήθηκε από αυτό και είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με τους παίκτες της Argo Navis να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της Kyklades να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι, να διατηρούν την διαφορά σε 3 κατοχές για όλο σχεδόν το 2ο ημίχρονο και να παίρνουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σωτηρίου Γ. με 9 και Τσιπελίκης Α. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κατσιδίμας Μ. με 9 (1) και Δεδεψίδης Γ. με 9 (2) πόντους αντίστοιχα.