24/11/2019 14:10 Commercial League A 19/20 4 40'

Team1234OTT
Boehringer15121819670
Chronotechnica Dinosaurs17159231478

Για την τέταρτη αγωνιστική του Α΄ομίλου της Commercial League A η ομάδα της Boehringer Ingelheim υποδέχθηκε τους Dinosaurs B.C. Σε ένα μάτς για γερά νεύρα, οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν, έχασαν το προβάδισμα, αλλά με μεγάλο τρίποντο ο Μπουντζούρης έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου επικράτησαν με σκόρ 70-78 και έκαναν το 4/4.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι όμαδες έπαιξαν άμυνα man to man και είχαν τρομερή ενέργεια στην επίθεση, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και είχαν καλά ποσοστά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σκόρ 9-8 αλλά στη λήξη της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν με 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν στο σκόρ 22-22 αλλά οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους πήραν ξανά προβάδισμα. το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 27-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με μπροστάρηδες τους Δασκαλόπουλο και Ρέκκα-Βεντήρη κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρήσουν στο σκόρ 34-34. Συνεχίζοντας την αντεπίθεση με 3 σερί εύστοχα τρίποντα, την ώρα που οι Dinosaurs έκαναν πολλά λάθη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη λήξη του δεκαλέπτου να περάσουν μπροστά με 45-41.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +7. Την ώρα που όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους που άρχισαν να αστοχούν στην επίθεση και έχασαν και τον Lopez που υπέπεσε στο 5ο φάουλ. Ο Βλάχος με τρίποντο μείωσε στο καλάθι και απο εκεί και ύστερα παρότι οι γηπεδούχοι κατάφερναν να προηγούνται οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον δρόμο πρός το καλάθι και διατήρησαν επαφή με το σκόρ. Ο Ρέκκας-Βεντήρης 17΄΄ πρίν τη λήξη έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 4 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με 1 εύστοχη βολή του Μπουντζούρη μείωσαν τη διαφορά στους 3 και με μεγάλο τρίποντο του ίδιου 10’’ πρίν την λήξη του αγώνα ισοφάρησαν σε 64-64 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι στον χρόνο που απέμενε για την λήξη.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι με 4 σερί πόντους του Φλίγκου και τρίποντο του Μουρμούρη δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 70-78..

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρέκκας-Βεντήρης με 22 (4), Lopez με 13 (2) και Σαλτέλης με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης με 18 (1) και Γιαννούτσος με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μηλαρίδης, Αναγνώστου