60 - 66

23/11/2019 15:00 Elite League 19/20 4 40'

Elpen141919860
Σκλαβενίτης1711162266

Για την τέταρτη αγωνιστική της Εlite League η Elpen υποδέχθηκε την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα με σκόρ 60-66, παρόλο που αγωνίστηκε με 6 παίχτες.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-6 αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και στη λήξη της περιόδου το σκόρ ήταν 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν άμυνα ζώνης και οι γηπεδούχοι που ευστόχησαν σε 3 τρίποντα πήραν ξανά προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 33-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Elpen συνέχισε να είναι μπροστά στο σκόρ (52-44) παρόλη την πίεση του Σκλαβενίτη, με τον Κοκκινίδη να ανανεώνει τις επιθέσεις της ομάδας του κερδίζοντας επιθετικά ριμπάουντ και με πολυφωνία στην επίθεση.

Στην τελευταία περιόδο, όμως οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σαν πρωταθλητές και 3:26΄΄ πρίν τη λήξη του αγώνα κατάφεραν να ισοφαρήσουν με πρωταγωνιστές τους Πλεξουσάκη και Παζαρά έκαναν την μεγάλη ανατροπή και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 60-66.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μανωλιάδης με 19 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παζαράς με 27 (4) και Πλεξουσάκης με 19 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Ψύχας