25/11/2019 21:30 Commercial League B 19/20 4 40'

Ogilvy81361441
OTE Cosmote 2126141042

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Για τον A’ ομίλο της Commercial League B η ομάδα της Ogilvy υποδέχθηκε την ομάδα της OTE Cosmote 2 που πήρε τη νική στο τέλος αφού ο Διακρούσης παρά την καταπληκτική του εμφάνιση αποδείχθηκε μοιραίος με 3 χαμένες ελεύθερες βολές στο τέλος και ενώ το σκόρ ήταν 41-42 το όποιο και παρέμεινε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι απέναντι στην άμυνα ζώνης κατάφεραν να προηγηθούν με τον Δημητράτο να πετυχαίνει 3 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την επαφή τους με το σκόρ με τη βοήθεια του Τόλια και του Διακρούση και το σκόρ στο τέλος της περιόδου διαμορφώθηκε σε 8-12.

Στο δευτέρο δεκαλέπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επίθεση και στα ριμπάουντ και με τον Διακρούση σε εξαιρετική φόρμα καταφεραν να καλύψουν την διαφορά και να προηγηθούν με σκόρ 21-18.

Στην τρίτη περίοδο παρά την άμυνα ζώνης οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με 6 παίχτες, είδαν τον Τόλια και τον Διακρούση να φορτώνονται με 4 φάουλ. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 0-9 πέρασαν μπροστά με τη βοήθεια του Λεμόνια και στο τέλος της περιόδου το σκόρ ήταν 27-32.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «grand guignol». Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων. Με 11΄΄ να απομένουν για την λήξη ο Δημητράτος ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βόλες με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 39-42 και ο Διακρούσης εύστοχος και αυτός στα 8΄΄διαμορφώνει το 41-42. Στο χρόνο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν τεχνική ποινή αλλά ο Διακρούσης δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε καμία βολή και το ρόζ φύλλο πήραν οι φιλοξενούμενοι με το σκόρ να παραμένει 41-42.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σοφός με 10 και Διακρούσης που έκανε double double με 23 (1) πόντους & 24 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δημητράτος που έκανε double double με 15 πόντους & 10 ριμπάουντ και Λεμόνιας με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μελισσάρης, Κούτσιος