27/11/2019 22:00 Commercial League A 19/20 4 40'

Δ.Σ. Πειραιά101651445
Apivita5413931

Γήπεδο Καμινίων
Imittou 36, Pireas 185 40, Greece

Για την τέταρτη αγωνιστική του B΄ομίλου της Commercial League A η ομάδα του ΔΣΠ υποδέχθηκε την ομάδα της Αpivita. Oι γηπεδούχοι που είχαν προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού πήραν την νίκη με σκόρ 45-31.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι που έπαιξαν άμυνα ζώνης κατάφεραν να βρούν τους δρόμους πρός το καλάθι απέναντι στην ατομική άμυνα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν 10-5 στη λήξη της περιόδου με 7 πόντους του Σκαρίμπα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, ανέβασαν τον ρυθμό τους με τη βοήθεια του Παπαθανασίου, με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους. Η Apivita δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την άμυνα ζώνης και πέτυχε μόνο 4 πόντους σε όλη την περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 26-9.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με ένα ξέσπασμα μείωσαν το σκόρ σε 26-18 εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους. Ο ΔΣΠ όμως κατάφερε να διατηρησει το προβάδισμα και η περίοδος έληξε με σκόρ 31-22 ενώ κατάφερε να πάρει και το ρόζ φύλλο με 45-31.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας με 18 πόντους και Παπαθανασίου με 15 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπίσκος με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Μελής