56 - 53

27/11/2019 21:30 Commercial League B 19/20 4 40'

betshop.gr816171556
Accenture1216121353

Για την τέταρτη αγωνιστική του Β΄ομίλου της Commercial League B η ομάδα της Betshop υποδέχθηκε την ομάδα της Accenture. Οι γηπεδούχοι με τον Κωνσταντινίδη, που πέτυχε τους μισούς πόντους της ομάδας του (28 πόντοι & 15 ριμπάουντ) και τον Καραγιαννίδη ( 10 πόντοι & 13 ριμπάουντ) να κάνουν double double πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με τελικό σκόρ 56-53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν άμυνα man to man προηγήθηκαν με σκόρ 8-12. Οι γηπεδούχοι με τον Κωνσταντινίδη σε απίστευτη μέρα κατάφεραν ισοφαρήσουν στη δεύτερη περίοδο σε 17-17 αλλά παρά την πίεση σε όλο το γήπεδο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν για δεύτερη φορά πίσω στο σκόρ 24-28.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι ομάδες έμειναν κοντά στο σκόρ. Σε ένα παιχνίδι κλειστό και σκληρό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 32-34. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκόρ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 41-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο 5΄πρίν τη λήξη του μάτς οι ομάδες ήταν ισόπαλες για ακόμη μια φορά με σκόρ 49-49. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα. Με 20΄΄ να απομένουν για την λήξη και ενώ το σκόρ ήταν 51-51 ο Παπανικολάου ευστοχεί στην πρώτη βολή και χάνει τη δεύτερη αλλά οι γηπεδούχοι κατάφέρνουν να πάρουν το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζουν φάουλ. Ο Κωνσταντινίδης με 2/2 ανεβάζει τη διαφορά στο +3. Ο Κλεφτογιάννης κερδίζει φάουλ και μειώνει σε 54-53. Οι φιλοξενούμενοι πιέζουν στην επαναφορά αλλά με μακρινή πάσα στον Γερακανάκη που ευστοχεί σε lay up οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη. Στον χρόνο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να κάνουν ένα μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχο και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκόρ 56-53.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης με 28 και Καραγιαννίδης με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κλεφτογιάννης με 20 (4) και Νικολαϊδης με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Βελέντζας, Δελδήμος