05/12/2019 22:00 Shipping League 19/20 5 40'

DNV923191061
Diana8128634

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Για την πέμπτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της DNV GL υποδέχθηκε την ομάδα DIANA. Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν μια ευρεία νίκη με σκορ 61-34 και παρέμειναν αήττητοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η DIANA με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σταυροπιεράκου εκμεταλλεύτηκε το νωθρό και άστοχο ξεκίνημα των γηπεδούχων και έτσι βρέθηκε μπροστά στο 5΄ με σκορ 0-4. Η DNV GL άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και με έξι πόντους του Αγγελίδη και ένα τρίποντο του Ζούρντου βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 9-8.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να παίζουν άμυνες man to man. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν σιγά σιγά μια διάφορα και έτσι στο 15ο λεπτό προηγούνται με +6 (22-16). Στην συνέχεια του δεκαλέπτου η DNV GL μπόρεσε να φτάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (+12) και το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 32-20, σε ένα πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους (επιμέρους σκορ περιόδου 23-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων η διαφορά στο σκορ ανέβαινε συνεχώς, έτσι στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 42-24 και στο τέλος της περιόδου 51-28, σε μια πολύ κακή περίοδο για την DIANA καθώς σκόραραν μόνο 8 πόντους και δέχθηκαν 19.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και με επιμέρους σκορ περιόδου 10-6, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 61-34.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αργυρόπουλος με 20(3) πόντους και Αγγελίδης που έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ (9 αμυντικά & 1 επιθετικό). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Σταυροπιεράκος με 8 πόντους και Παντελόπουλος με 8 πόντους επίσης.

Διαιτητές:Καλογριάς, Δράκος