12/12/2019 21:00 Shipping League 19/20 6 40'

Arcadia1117131657
Eurobulk121291245

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Shipping League, η ARCADIA υποδέχθηκε την ομάδα της Eurobulk LTD. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατάφεραν να πάρουν την πέμπτη νίκη τους με τελικό σκόρ 57-45 με τον Ραφιά να κάνει double double με 14 πόντους & 13 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3. Οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν 2 τρίποντα, με 6 συνεχόμενους πόντους του Μπαλή πέρασαν μπροστά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πετυχαίνοντας 17 πόντους πέρασαν μπροστά και πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 28-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά ένα ασφαλές προβάδισμα και παρά τη μαχητικότητά τους οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκόρ και η ήττα ήρθε φυσιολογικά με σκόρ 57-45.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ραφιάς με 14, Χουλιάρας με 13 και Ψαλλιδάκος Ι του Ν με 10 (1) πόντους & 4 assist, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπαλής με 16 (1) και Λεωτσάκος με 10 πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Έξαρχος, Τσαλαβούτας