08/01/2020 22:00 Commercial League B 19/20 6 40'

ThinkDigital81811744
Picture Crafts14281842

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της Think Digital Group (TDG) και της Picture Crafts, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-42.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν σετ επιθέσεις, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 6-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Picture Crafts με assist του Νικολετσόπουλου Ν. και ένα run 0-7 πέρασε μπροστά, η TDG κόλλησε επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι ρόλοι αντιστράφηκαν, οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ από τον Μάργαρη Β. και με συνολικό run 18-2 πήραν διψήφια διοαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-16.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλλησε στον ίδιο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 37-24. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο όμως η Picture Crafts αντέδρασε αρχίζοντας να βγάζει διαδοχικές άμυνες και ξεκόλλησε επιθετικά με assist του Σκουρλέτη Γ., ριμπάουντ του Τρύφου Μ. και σκορ του Νικολετσόπουλου Ν. με αποτέλεσμα να μειώσει σε 41-34 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run, μείωσαν περαιτέρω σε μία κατοχή αλλά ταυτόχρονα η TDG έδειξε καθαρό μυαλό και καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος πήρε τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γιακείμη, Ζιώγας