13/01/2020 22:00 Shipping League 19/20 7 40'

Onassis1513212271
MM Marine1909161761

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα του ONASSIS GROUP πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ομάδας της MM MARINE με 71-61! Έτσι η ομάδα του Κατσιμίρη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-4, με το σημαντικότερο όμως να είναι το γεγονός πως έδειξε πως όταν μαζεύονται είναι ικανοί να παίξουν πολύ όμορφο μπάσκετ. Αλλά και η ομάδα της MM MARINE παρά το «φτωχό» 1-6 έπαιξε όμορφο μπάσκετ, σκόραρε 61 πόντους και έδειξε ικανή να κάνει με τη μεριά της τις απαιτούμενες νίκες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για 3 δεκάλεπτα με την ομάδα του Πίππου να αντιστέκεται σθεναρά, να κρατάει το προβάδισμα και να δείχνει ικανή να πάρει τη νίκη. Με τον Γκότση πρωταγωνιστή  και πιεστική άμυνα ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα (0-2, 5-6, 9-12, 11-15-15-19). Ο ONASSIS GROUP είχε την υπεροπλία μέσα στη ρακέτα αλλά η αστοχία από την περιφέρεια δεν του επέτρεπε να περάσει μπροστά.

Τα 2 τρίποντα του Πίππου ανέβασαν τη διαφορά για την MM MARINE (17-22 και 19-25), όμως ήταν ο μόνος που απειλούσε από την περιφέρεια με την άμυνα ζώνη του ONASSIS GROUP να έχει αποτέλεσμα και το ημίχρονο τελικά να λήγει ισόπαλο (28-28).

Έτσι το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να ξεκινάνε από το μηδέν, με τον ONASSIS GROUP όμως να έχει περισσότερες επιλογές και λιγότερα θέματα με τα φάουλ. Τα 3 φάουλ του Γκότση και του Χατούπη επηρέασαν την απόδοση τους στην άμυνα, όμως σημαντικότερο ρόλο έπαιξε η έξτρα ενέργεια που είχε ο ONASSIS GROUP. Πάλι ο Πίππος με 2 τρίποντα κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (38-41) όμως ο Καμαράς κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα και ο Πιτσούνης σκόραρε από την περιφέρεια για το 49-44 του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο νικητής κρίθηκε νωρίς. Ο Πιτσούνης σκόραρε συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ο Καμαρά μέσα από το ζωγραφιστό και το σερί 13-0 έφερε το 62-44. Στα τελευταία  λεπτά η MM MARINE προσπάθησε για την ανατροπή, έβγαλε εγωισμό, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για κάτι τέτοιο. Το τελικό 71-61 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Τρομερός ο Καμαρά στην 1η του εμφάνιση, είχε 24 πόντους και 17 ριμπάουντ. Ο Πιτσούνης ακολούθησε σε απόδοση, με τους Μπαμπού και Παναγόπουλο να ακολουθούν. Οι Πίππος,  Γκότσης και Σαριδάκης οι καλύτεροι για την MM MARINE.

Διαιτητές : Κατσιμάρδος, Μακρής

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κατσιμίρης Δημήτρης  (Προπονητής ONASSIS GROUP) :

” Είχαμε την ευκαιρία σήμερα να είμαστε 12 παίκτες. Αυτό βοήθησε στο rotation μας. Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο εκμεταλλευτήκαμε την υπεροπλία αυτή, κερδίσαμε τα ριμπάουντ και τρέξαμε στον αιφνιδιασμό. Συγχαρητήρια σε όλους. “

Πίππος Νικόλαος  (Αρχηγός MM MINERVA MARINE) :

” Ήμασταν αρκετά καλοί σήμερα, αδικήσαμε τους εαυτούς μας στο 4ο δεκάλεπτο. Εκεί τα παιδιά πήρανε διαφορά, εμείς ξεφύγαμε από το control παιχνίδι. Δεν κάναμε αυτό που έπρεπε. Δεν πειράζει, το ευχαριστηθήκαμε. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους, συγχαρητήρια και στην ομάδα μου. Καλή χρονιά. “