51 - 45

24/01/2020 21:00 Shipping League 19/20 8 40'

Diana1410111651
Argo Navis1310121045

Για την όγδοη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Diana, υποδέχθηκε την ομάδα της Argo Navis και πέτυχε μία ακόμα νίκη με τελικό σκόρ 51-45 με double double του Σταυροπιεράκου (20 πόντοι & 13 ριμπάουντ).

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-1-2 και ήταν κοντά στο σκόρ. Οι γηπεδούχοι με τον Σταυροπιεράκο και τον Φουρναράκη προηγήθηκαν 12-11 στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκόρ κυρίως από τον Δολιανίτη έμειναν κοντά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 14-13 ενώ και στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και παρά το χαμηλό επιμέρους σκόρ (10-10) οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 24-23

Στο δεύτερο μέρος παρότι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +3 οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 5-8 ισοφάρησαν και η τρίτη περίοδος έληξε με σκόρ 35-35.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με πιεστική άμυνα έκαναν ένα γρήγορο 10-2 και ανέβασαν την διαφορά στους 8 (45-37) και κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 51-45.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταυροπιεράκος με 20 και Φουρναράκης με 12(2), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Δολιανίτης με 24(4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής, Λαζάρου