19/01/2020 18:30 Commercial League A 19/20 7 40'

Chronotechnica Dinosaurs1613151862
OTE Cosmote1021212274

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Για την έβδομη αγωνιστική του Α’ ομίλου της Commercial League A η ομάδα της Οutdoorshop.gr υποδέχθηκε την ομάδα της OTE Cosmote που αν και αγωνίστηκε με 6 παίχτες και ήταν πίσω στο σκόρ στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε τελικά τους γηπεδούχους στην πρώτη φετινή τους ήττα με σκόρ 62-74 και έμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι που έπαιξαν ατομική άμυνα ξεκίνησαν δυνατά και χωρίς να τους προβληματίσει η άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους προηγήθηκαν 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 16-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την παραγωγικότητα τους πετυχαίνοντας καλάθια στον αιφνιδιασμό και πλησίασαν 22-18 ενώ με ένα επιμέρους 2-7 κατάφεραν με τη λήξη του ημιχρόνου να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά με σκόρ 29-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκόρ ενώ με πίεστικη άμυνα σε όλο το γήπεδο έβαλαν δύσκολα στην Οutdoorshop.gr και ξέφυγαν στο σκόρ ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 42-52.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι βασίστηκαν κυρίως σε ατομικές ενέργειες ενώ οι φιλοξενούμενοι με ωραίες συνεργασίες, ομαδικό παιχνίδι και με εξαιρετικό ποσοστό στις βολές διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 62-74.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουρμούρης με 19 (1) και Γιαννούτσος με 19 ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κανλής με 21, Δήμας με 16 και Παπαδόπουλος με 25(2) πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζώρης, Καψιώχας

Κατσαίτης Γ. (Coach OTE COSMOTE)

Κατ’ αρχήν να ευχηθούμε χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

Για εμάς σήμερα ήταν ένα περίεργο παιχνίδι καθώς έπρεπε τελευταία στιγμή να μπούμε σε μια διαφορετική λογική αφου λόγω διαφόρων καταστάσεων μείναμε με 6 παίκτες λίγο πριν την έναρξη του αγωνα και έτσι έπρεπε να αγωνιστούμε.

Παρόλα αυτά τα παιδιά έκαναν την προσπάθεια τους, κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας σε πολυ ικανοποιητικό βαθμο και αγωνιστήκαμε για το αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα που έτρεχε αήττητο σερί από την αρχή της σεζόν.

Θέλω να συγχαρώ την ομάδα πρώτα για την θέληση που έδειξαν για 40 λεπτά και μετά για το αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια και στους αντιπάλους για τον δυνατό αγώνα που διεξήχθη και κοιτάμε πλέον την επόμενη αγωνιστική.