17/01/2020 22:00 Commercial League B 19/20 7 40'

Ogilvy81891045
Oracle1412161759

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Για την έβδομη αγωνιστική του A’ ομίλου της Commercial League B η ομάδα της Ogilvy υποδέχθηκε την ομάδα της ORACLE που πήρε μια ακόμα νίκη με τελικό σκόρ 45-59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης και ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός με τις ομάδες να κάνουν οργανωμένες επίθεσεις. Στη μέση της περιόδου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4 ενώ οι φιλοξενούμενοι που ευστόχησαν σε 2 τρίποντα προηγήθηκαν στο τέλος της περίοδου με 8-14 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (15-24) όπου οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 11-2 ισοφάρησαν και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 26-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και πέρασαν μπροστά ξανά με σκόρ 28-31 στο 25΄. Στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το σκόρ ήταν 35-42 και στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έχασαν τον έλεγχο του μάτς αλλά συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 45-59.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σοφός με 13 (3) και Διακρούσης που έκανε double double με 16 (1) & 20 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λιουδάκης με 18 (4) και Ιωαννίδης με 11 (3), πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκούτας, Βαλουξής