Wilhelmsen Hellas vs Arcadia

50 - 47

05/02/2020 20:00 Shipping League 19/20 9 40'

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Για την ένατη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Wilhelmsen υποδέχθηκε την ομάδα της Arcadia και πήρε τη νίκη με τελικό σκόρ 50-47. Αξιοσημείωτο στατιστικό τα 47 ριμπάουντ των γηπεδούχων με τον Γεωργοσσόπουλο να «μαζεύει» μόνος του 16!

Στην πρώτη περίoδο οι ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-1-2 και το σκόρ στο πρώτο μισό της περιόδου ήταν ισόπαλο 9-9 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 12-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκόρ 17-9 πέρασαν μπροστά με 4 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 29-25.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρότι βελτίωσαν την απόδοση τους και μείωσαν τη διαφορά στους 3 δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και η περίοδος έληξε με σκόρ 41-38.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα παρότι το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με επιμέρους σκόρ 9-9 και πήραν το ρόζ φύλλο με το τελικό 50-47.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σαββίδης που έκανε double double με 23(1) πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χουλιάρας με 20(2) και Γεώργαρος που έκανε και αυτός double double με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κιουλαφας, Κατσιμάρδος