17/02/2020 22:00 Shipping League 19/20 10 40'

Danaos0714162461
Wilhelmsen1117131758

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Shipping League πέτυχε η ομάδα της DANAOS μετά από ένα πολύ όμορφο και εντυπωσιακό παιχνίδι. Θύμα της η σπουδαία ομάδα της WILHELMSEN, η αξία της οποίας δίνει μεγαλύτερη δόξα στην 1η νίκη της ομάδας της DANAOS. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ με τη νίκη να κρίνεται στο σουτ. Ένα τέτοιο μεγάλο σουτ έβαλε η Νίκα, ευστοχώντας από τα εννιά μέτρα στο πιο κρίσιμο σημείο δίνοντας στην ουσία τη νίκη στην ομάδα της!

Ας πάρουμε όμως το παιχνίδι από την αρχή. Η ομάδα της DANAOS ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με 2 τρίποντα της Νίκα και  του Κορακίδη πήραν ένα μικρό προβάδισμα (6-2). Με το Γεωργοσσόπουλο να βγάζει μεγάλη ενέργεια μέσα στη ρακέτα και τον Σαββίδη να σκοράρει με προσωπικές ενέργειες και αιφνιδιασμούς η WILHELMSEN αντέδρασε και γρήγορα πήρε το προβάδισμα (7-11).  Οι δύο τους είχαν σκροράρει τους πρώτους 19 πόντους της ομάδας τους πριν ο Ροδίτης με ωραία προσπάθεια κάνει το 11-21 δίνοντας ξανά διψήφια διαφορά πόντων στην WILHELMSEN. Το 7-8 είχε γίνει 7-19, με την άμυνα ζώνης της DANAOS να κρατάει μεν χαμηλά τη WILHELMSEN αλλά η επίθεση της ομάδας του Σαλίχου είχε προβλήματα. Η άνοδος του Ντούσια (πέτυχε 7 σερί πόντους) και το νέο τρίποντο της Νίκα έριξε τη διαφορά που είχε φτάσει τους 13 πόντους με τρίποντο του Φωστίνη. Το 21-28 του ημιχρόνου έδινε το πρώτο λόγο στην WILHELMSEN.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε γρήγορα στη μέγιστη τιμή της στο +14 (22-36) με τον Σαββίδη να κυριαρχεί. Η DANAOS όμως δεν έδειχνε διατεθειμένη να παρατήσει το ματς. Έσφιξε την άμυνα ζώνης της μην επιτρέποντας τις διεισδύσεις στον Σαββίδη και το παιχνίδι με πλάτη του Γεωργοσσόπουλου, οι Ντούσιας και Κορακίδης ηρέμησαν το παιχνίδι τους και άμεσα η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (33-39) φτάνοντας μέχρι το -4 (37-41).

Πλέον είχαμε άλλο ματς με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά. Ο DANAOS με τρίποντο της Νίκα και καλάθι του Μουγκαράκη μείωσε στον πόντο (42-43) και με δύο σερί τρίποντα του Ντούσια πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά από το 1ο δεκάλεπτο (50-45). Μάλιστα ο Κορακίδης την έφερε στο +7 (52-45). Ο Φωστίνης με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε στο -4 (52-48) με 4 λεπτά να απομένουν. Καλάθι του Κορακίδη και βολές του Ντούσια ήταν η απάντηση στα εντυπωσιακά καλάθια του Σαββίδη. Με το σκορ 56-55 ο Ντούσιας  έκανε επιθετικό φάουλ και ο Μουγκαράκης αποβλήθηκε για διαμαρτυρία. Ο Σαββίδης με ½ βολές έκανε το 56-56. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις με τον Σαββίδη να κάνει το 56-58 στα 31,70’’. Η Νίκα απάντησε με ένα φοβερό τρίποντο από σχεδόν τα 9 μέτρα με τον Δροσόπουλο να χρεώνεται με βήματα στην επίθεση της ομάδας του. Ο Κορακίδης ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 61-58 με τον Γεωργοσσόπουλο να αστοχεί σε ένα δύσκολο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Έτσι η DANAOS πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντούσιας με 25 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε μια πληθωρική εμφάνιση. Η Νίκα όμως πήρε τη δόξα χάρη στο τεράστιο τρίποντο που πέτυχε αλλά και για όλη την εμφάνιση της στον αγώνα (14 πόντους με 4/7 τρίποντα). Βοήθησαν και οι Κορακίδης και Μουγακράκης. Τρομερός ο Σαββίδης με 33 πόντους, ακολούθησαν σε απόδοση οι Γεωργοσσόπουλος, Ροδίτης και Φωστίνης.

Διαιτητές : Καλαρέβας, Πρισιμιτζάκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Νίκα Κατερίνα (Παίκτης DANAOS):

“Καλή ομάδα, πιο ψηλά από εμάς. Πρώτη νίκη σήμερα. Πάρα πολύ σημαντικό. Το χαρήκαμε. ..”