43 - 44

04/02/2020 22:00 Commercial League A 19/20 9 40'

Grant Thornton10991543
Generali12914944

Εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό της Λεοντείου σχολής ανάμεσα στην Grant Thornton και την Generali. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά οι μικρές λεπτομέρειες ήταν εκείνες που στην ουσία τους έδωσαν το ροζ φύλλο με σκορ 43 – 44.

Από την αρχή φάνηκε πως οι άμυνες θα είχαν τον κύριο ρόλο στο παιχνίδι και των 2, πολλές επαφές ιδιαίτερα μέσα στο ζωγραφιστό και σε συνδυασμό με την αστοχία τους το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Αρκετά ζεστός από τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε για ακόμη μια φορά ο Καλούδης Ν ο οποίος στο 1ο δεκάλεπτο έτρεξε, πάσαρε και πέτυχε τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του! Από την άλλη οι αρκετά έμπειροι παίχτες της Grant Thornton έκαναν τα πάντα τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ και με την βοήθεια του Τζαβάρα τελείωσαν το δεκάλεπτο μενοντας πίσω με 10 – 12.

Στην συνέχεια η άμυνα των γηπεδούχων προσαρμόστηκε πάνω στον Καλούδη Ν και έτσι κατάφεραν να παραμείνουν κοντά  στο σκορ παρά την χαρακτηριστική τους αστοχία από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις περισσότερες επιλογές που είχαν λόγω του πιο μεγάλου ρόστερ και με την συμβολή του Αργυρόπουλου Ιωάννη του Κωνσταντίνου συνέχισαν μέχρι την λήξη του ημιχρόνου να προηγούνται με 19 – 21.

Στο 3ο δεκάλεπτο άρχισε να κάνει εμφανή τα σημάδια της η κούραση για τους παίχτες της Grant Thornton. Η αστοχία συνέχιζε και η ομάδα τους κατάφερνε να απειλεί κυρίως χάρις τις ατομικές ενέργειες πότε του Σταθόπουλου και πότε του Καζά. Οι παίχτες της Generali εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους κατάφερναν και πετύχαιναν πόντους στον αιφνιδιασμό αλλά και σε συνδυασμό με τα εύστοχα τρίποντα των Καλούδη Ν, Σφυρή και Καπόλου η διαφορά εφτασε στην μέγιστη τιμή της με το σκορ πλέον να είναι 28 – 35.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την διαφορά να διευρύνεται και να φτάνει μέχρι και το +9 για τους φιλοξενούμενους. Σε εκείνο όμως το σημείο οι παίχτες της Grant Thornton γύρισαν διακόπτη και αρχικά με καλή άμυνα και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κυρίως του Σταθόπουλου και του Καζά το σκορ έγινε 41 – 44. Το καθαρό μυαλό και η extra ενέργεια  όμως των παιχτών της Generali τους έδωσε την νίκη στο τέλος  με 43 – 44 και έτσι συνεχίζουν με μεγάλη αισιοδοξία την πολύ καλή φετινή τους πορείας στο πρωτάθλημα.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Καλούδης Ν με 22 πόντους, ενώ για την ομάδα της Grant Thornton ξεχώρισε ο Σταθόπουλος με 13.

Διαιτητές : Λαζαρίδης, Παυλόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καπόλος Δημήτρης (Παίχτης – Προπονητής Generali) : “Νομίζω πολύ δύσκολο παιχνίδι και για μας. Βασικά είχανε απουσίες τα παιδιά και εμείς πάρα πολλές. Παιχνίδι με πάρα πολύ αργό ρυθμό, αρκετά σκληρό και χαμηλό σκορ. Νομίζω απλά ξεφύγαμε στο 2ο ημίχρονο με κάποιους πόντους διαφορά και καταφέραμε και την κρατήσαμε μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια στα παιδιά, συγχαρητήρια και σε εμάς.”