50 - 61

13/02/2020 21:30 Commercial League A 19/20 10 40'

Upstream166131550
Intersport1812141761

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για την Commercial League A, μεταξύ της Upstream και της Intersport, οι τελευταίοι κατάφεραν και φύγανε νικητές με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-61.

Δυνατά μπήκανε και οι δύο ομάδες στο ματς, με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 9-6. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός, καθώς είχαμε ένα κλειστό ντέρμπι, όπου οι ομάδες πηγαίνανε σε σετ επιθέσεις και τα συστήματά τους έβγαιναν, δημιουργώντας ωραίες φάσεις με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 16-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Intersport ανέβασε στροφές και με ένα σερί 0-5 κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η Upstream αν και ξαφνιάστηκε στην αρχή, στη συνέχεια κατάφερε να βρει ρυθμό με προσωπικές προσπάθειες και ευστοχώντας στις βολές, έβαλε κρίσιμα καλάθια που την κρατήσανε στο παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-30.

Στο δεύτερο μισό, η αναμέτρηση παρέμεινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα και με εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75, πρόσφεραν θέαμα και ουσιαστικό μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι όμως, απέδειξαν ότι είναι σταθερή ομάδα, κρατώντας τη διαφορά υπέρ τους και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με σκορ 35-44.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι μπήκανε αποφασισμένοι να κάνουνε το κάτι παραπάνω, παίζοντας δυνατή άμυνα και κερδίζοντας φάουλ στην επίθεση, ευστόχησαν στις βολές, αλλά αυτό δεν έφτανε καθώς η Intersport παίζοντας το ίδιο καλά, όπως σε όλο το παιχνίδι, κράτησε τη διαφορά και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα που έληξε με σκορ 50-61.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσομπανέλης Γ. με 16(3), που μαζί του ακολούθησαν οι Τσιλιγγίρης Α. και Τόγκας Γ. με 11 πόντους ο καθένας, ενώ από τους φιλοξενούμενους θριάμβευσαν ο Πατάγιας Β. με 17(1) και ο Μπέλλος Κ. με 13 πόντους.

Διαιτητές: Ζώρης Γ., Καψιώχας Ελ.