26/04/2022 21:30 Shipping League 21/22 5 40'

Conbulk917111552
Erma First414131041

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Conbulk και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-42

Στην αρχή του αγώνα και οι 2 ομάδες αμυντικά επέλεξαν να υιοθετήσουν σχηματισμό ζώνης και επιθετικά ο ρυθμός ήταν αργός με χαμηλό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι για  2 λεπτά έμειναν χωρίς σκορ με αυτό να είναι 3-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια του αγώνα μέχρι το 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν σημειώσει 1 καλάθι  με τους αντιπάλους τους να έχουν ανάλογη απόδοση  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-4

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Conbulk ξεκίνησαν πιο δυναμικά και κατάφεραν με σερί 6-0 να ανοίξουν τη διαφορά  και το σκορ ήταν  15-9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ομάδες απελευθερώθηκαν επιθετικά και έδωσαν ένα έξτρα θέαμα στον αγώνα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-18. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία 2 λεπτά άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man ώστε να περιορίσουν το αντίπαλο σκορ.

Στο 2ο ημίχρονο και οι 2 ομάδες επέστρεψαν στον αρχικό τους αμυντικό προσανατολισμό. Για 2 λεπτά είχαν σκοράρει  μόνο ένα καλάθι δείγμα του πόσο κρύοι εμφανίστηκαν στην παραγωγικότητα τους και το σκορ ήταν 31-24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους και σταδιακά μείωναν τη διαφορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες εμφανίστηκαν με όρεξη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοράρει ένα καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν  45-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η διαφορά ήταν στους 6 πόντους στο 36ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν τις απαντήσεις που χρειάζονταν και ο αγώνα έκλεισε με τελικό σκορ 51-42.