30/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 5 0'

Arcadia811111545
Minerva Marine1811181158

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  ARCADIA και της MINERVA οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-58.

Στο 1o  Δεκάλεπτο ενός αγώνα, είδαμε δύο ομάδες να προσπαθούν από το πρώτο λεπτό να διεκδικήσουν την νίκη.  Από πλευρά επίθεσης και οι δύο ομάδες βασίστηκαν στην άμυνα και με καλές συνεργασίες και παγίδες κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς εξασφαλίζοντας εύκολους πόντους. Προς το τέλος της περιόδου η άμυνα των γηπεδούχων χαλάρωσε έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 10 πόντων και να ολοκληρώσουν  την περίοδο με σκορ 8-18.

Μπαίνοντας στο  2ο Δεκάλεπτο  και οι δύο ομάδες συνέχισαν το γρήγορο τέμπο που καθιέρωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πιεστική άμυνα το παιχνίδι συνέχισε να κυλάει με τους γηπεδούχους να προσπαθήσουν να ροκανίσουν την διαφορά. Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βγάλει τα συστήματα που ήθελε και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-58.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν πιέζουν κάτι που οδήγησε του παίκτες των φιλοξενούμενων να κουραστούν και να χαλαρώσουν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.  Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι για ακόμα μία φορά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με καλή οργάνωση στην επίθεση και γρήγορες αποφάσεις διαμόρφωσαν το σκορ της τρίτης περιόδου σε 30-47.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα παρά την διαφορά στο σκορ οι μάχες σώμα με σώμα δεν έλειψαν μέσα στο ζωγραφιστό της ρακέτας δείχνοντας έτσι οι παίκτες και των δύο ομάδων για ακόμα μία φορά πως ήρθαν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Τέλος τα λάθος σουτ των φιλοξενούμενων και οι κακές επιθετικές επιλογές ως αποτέλεσμα της καλής άμυνας των γηπεδούχων μείωσαν την διαφορά και τελικά το παιχνίδι έληξε 45-58 υπέρ των παικτών της Minerva.

Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Ερμίδης