14/01/2020 19:30 Shipping League 19/20 7 40'

Arcadia71571443
Minerva Marine136101645

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στο μεγάλο ντέρμπυ της 7ης αγωνιστικής της Shipping League η ομάδα της MINERVA MARINE κέρδισε με 45-43 την ομάδα της ARCADIA και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 7-0. Η ομάδα της ARCADIA παρά τις απουσίες της κόντραρε στα ίσια τον σπουδαίο αντίπαλο της, έφτασε κοντά στο να τον ρίξει από την κορυφή, όμως ηττήθηκε και έχει πλέον ρεκόρ 5-2 με την πρώτη θέση να απομακρύνεται.  Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να μην αποδίδουν το μπάσκετ που έχουν συνηθίσει, είχε όμως πάθος, ένταση και χιτσκοτικό φινάλε.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι (αλλά ουσιαστικά γηπεδούχοι μιας και ο αγώνας έγινε στην έδρα τους) μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Με τους Κουφόπουλο και Λώλο να σκοράρουν αλλά κυρίως χάρη στην δυνατή τους άμυνα πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-4, 5-9 και 7-13. Ο τραυματισμός του Γεώργαρου (ξανά μπήκε στο ματς αλλά σαφώς επηρεασμένος) σόκαρε την ARCADIA που πλην του Χουλιάρα είχε επιθετικό πρόβλημα στην αρχή.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στους 9 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο (7-16), όμως ο Χουλιάρας ήταν εντυπωσιακός και με 10 σερί πόντους του η ARCADIA πλησίασε στο σκορ (17-19). Ένα δίποντο και ένα τρίποντο (στη λήξη του ημιχρόνου) του Πελέκη έφεραν την ARCADIA μπροστά στο σκορ με 22-19, στο πρώτο της προβάδισμα στο ματς.

Με τρίποντο του Τζαβέλλα η ARCADIA πήρε και αυτή τη μέγιστη διαφορά της στο ματς κάνοντας το 25-19 για το +6! Η απάντηση της MINERVA MARINE ήταν άμεση και με τους Σαΐτη και Κουφόπουλο τρέξανε ένα σερί 0-9 για το 25-28! Τελικά το δεκάλεπτο έληξε σε απόλυτη ισοπαλία (29-29) με το τέταρτο δεκάλεπτο να προμηνύεται δραματικό.

Η MINERVA MARINE έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και τρίποντο και δίποντο του Σαΐτη πήγε γρήγορα στο +45 (29-34). Ακολούθησαν τρία τρίποντα, δύο για την ARCADIA και ένα για τη MINERVA MARINE για το 35-37 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο 40-41 με 2 λεπτά να απομένουν. Οι Σαΐτης και Χουλιάρας αστόχησαν σε τρίποντα  ενώ και οι επόμενες επιθέσεις τους ήταν άστοχες. Στα 10.7’’ ο Τζαβέλλας έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πλακομιχελάκη ο οποίος όμως χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Χουλιάρας έκανε το 41-41 ενώ ο Πλακομιχελάκης με ½ έκανε το 41-42 για την ομάδα του. Στην επαναφορά έγινε νέο αντιαθλητικό στον Πλακομιχελάκη που είχε πάλι ½ για το 41-43 και ο Σαΐτης  με 2/2 βολές έκανε το 41-45 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με την ARCADIA να μειώνει σε 43-45 με καλάθι του Ψαλλιδάκου.

Οι Κουφόπουλος και Σαΐτης οι κορυφαίοι για τους νικητές, ενώ οι Χουλιάρας και Πελέκης ξεχώρισαν για την ARCADIA.

Διαιτητές : Μαγκουσάκης, Μπουλιμάκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τουφεκούλας Δημήτρης (Παίκτης ARCADIA) :

” Νομίζω σήμερα ήμασταν πάρα πολύ καλοί αν και είχαμε κάποιες απώλειες. Πιστεύω όμως πως μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι.”

Προυνιάς Αντώνης (Παίκτης MINERVA MARINE) :

“Μεγάλη νίκη σε πολύ κοντινό ματς. Αυτά είναι τα καλύτερα.  Με τέτοιες νίκες παίρνεις πρωτάθλημα. “