90 - 52

21/12/2021 20:00 Shipping League 21/22 8 0'

Tsakos Group2436151590
DNV1211141552

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής για τη Shipping League που διεξήχθη στη Λεόντειο Πατησίων  μεταξύ της  Tsakos Group  και της DNV οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια εντυπωσιακή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 90-52.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες επέλεξαν να παίζουν man to man άμυνα αλλά επιθετικά να έχουν εκ διαμέτρου αντίθετα πλάνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αργό τέμπο ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο γρήγορα καταφέρνοντας να πάρουν από την αρχή προβάδισμα 4 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα (10-6). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και  έβγαλαν πολύ ενέργεια και εκρηκτικότητα σημειώνοντας σερί  5 και 7 πόντων θέλοντας από νωρίς να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 24-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι δυο αντίπαλοι συνέχισαν να εμπιστεύονται τα ίδια αμυντικά και επιθετικά σχέδια. Ανάλογη ήταν συνεπώς και η συνέχεια του αγώνα με τους γηπεδούχους να πρωταγωνιστούν και να δίνουν το ρυθμό στο αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι τα μισά της περιόδου το επι μέρους σκορ ήταν 19-2. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της DNV, έδειχναν αποδιοργανωμένοι αμυντικά – επιθετικά και δεν μπορούσαν να βάλουν φρένο στο σκοράρισμα των αντιπάλων τους από τη 1 αλλά ούτε και να σκοράρουν με αξιώσεις από την άλλη με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 60-23.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες των γηπεδούχων εξακολούθησαν να παίζουν “στα κόκκινα” καθώς φάνηκε ότι την αξιοποίησαν για να φορτίσουν τις μπαταρίες τους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη απόσταση από τους αντιπάλους τους να καλύψουν και στερούνταν και το βάθος στο πάγκο τους για να δοκιμάσουν νέες ιδέες. Μοιραία το σκηνικό δεν άλλαξε και το σκορ ήταν  73-31 στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου. Στην πορεία επικράτησε το πιο σκληρό παιχνίδι με το σκοράρισμα να είναι πενιχρό  και την περίοδο να κλείνει με σκορ 75-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, δεν υπήρξαν κάποιες έξτρα συγκινήσεις. Οι 2 ομάδες στην ουσία περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης δεδομένου ότι το double score έπαιζε καθοριστικό ρόλο και στη ψυχολογία των παικτών που συμμετείχαν το οποίο είχε και αντανάκλαση και  στη διαφορά που αυξήθηκε (83-40)  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, η χαλάρωση στον αγωνιστικό χώρο επέτρεψε στους παίκτες των φιλοξενούμενων να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και να κάνουν ένα δικό τους σερι 7-12 μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.