07/06/2022 19:00 Shipping League 21/22 11 40'

Minerva Marine1512131762
Angelicoussis Group2410142068

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  Minerva Marine και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-68.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με αμυντικό σχηματισμό man to man  ενώ οι αντίπαλοι τους με ζώνη 3-2 με σκοπό να είναι αποδοτικές απέναντι στο γρήγορο τέμπο του αγώνα.. Η άμυνα που έδειξε να εκτέιθεται ήταν η γηπεδούχος όπου δεχόταν σερί 7 και 10 ποντων που την έβαλε από νωρίς σε θέση κυνηγού και το σκορ ήταν 8-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια όμως βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, πίεσαν το αντίπαλο λάθος  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-24.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Minerva έδειξαν σημάδια πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας που τους έκανε πιο απειλητικούς και το σκορ ήταν  25-31  στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο κουρασμένοι λόγω του περιορισμένου rotation και έχαναν τα σουτ τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-34.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7 πόντων που απαντήθηκε με αντίστοιχο σερί ένδειξη της μαχητικότητας των παικτών και το σκορ ήταν 39-43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας που τους βοηθούσε να κρατούν τα ηνία του αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 8-1 χάρη στο οποίο έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα 4 πόντων για να βρεθούν πίσω με απαντητικό σκορ 6 πόντων και το σκορ ήταν 59-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με δυναμική διάθεση πήραν νέο προβάδισμα ασφαλείας χάρη στο σερί 6 πόντων την οποία διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 62-68.