46 - 40

22/02/2022 20:00 Shipping League 21/22 11 40'

Tsakos Group121113946
Erma First15811640

Στον Αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  Tsakos Group και της Erma first οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-40.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες επέλεξαν να αμύνονται man to man σε έναν αγώνα που κυριάρχησε το γρήγορο τέμπο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα 5 πρώτα λεπτά να βρίσκονται μπροστά με 8-2 καθώς η άμυνα τους με βοήθειες και παγίδες οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε άσχημα σουτ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές βελτιώνοντας την άμυνα τους καθώς πίεσαν και έφευγαν σε αιφνιδιασμούς και με ένα 10-0 βγήκαν μπροστά με 8-12. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν σκορ αλλα δεν κατάφεραν να σταματήσουν την ορμή των αντιπάλων τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-15.

Στο 2ο  δεκάλεπτο, συνεχίζοντας να δρουν με τον ίδιο τρόπο επιθετικά και αμυντικά επιδόθηκαν σε μια μάχη σώμα με σώμα όπου αδυνατούσαν όμως να σκοράρουν λόγω των συγκεντρωμένων αμυντικών προσπαθειών  μέχρι τα μισά της περιόδου (16-17). Στο υπόλοιπο της περιόδου, ατομικό ταλέντο επιστρατεύτηκε από τους φιλοξενούμενους ώστε να βγουν μπροστά μέχρι να δεχτούν νέα ισοφάριση πηγαίνοντας μέχρι το ημίχρονο χέρι χέρι  με σκορ 23-23.

Μετά την ανάπαυλα οι ομάδες βγήκαν κρύες και πιο ανώριμες επιθετικά καθώς το γρήγορο τους παιχνίδι οδηγούσε σε  κακά σουτ και άμεσες αντεπιθέσεις με πολλά λάθη σκοράροντας ένα επιμέρους 4-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, με ένα 5-0 οι παίκτες της Tsakos Group προσπάθησαν να ξεφύγουν αλλά γρήγορα το 34-29 μέχρι το τέλος της περιόδου έγινε 36-34 , σκορ που έδινε χαρακτήρα θρίλερ για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 4ο  δεκάλεπτο, εκεί που θα κρινόταν η τύχη του αγώνα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν τη πολύ καλή τους άμυνα και κράτησαν τους παίκτες της Erma first στο μηδέν και πήραν εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα υπό  το βάρος της πίεσης έκαναν βιαστικά κινήσεις ενώ οι άμυνες τους εμφανίζονταν πολύ αποτελεσματικές. Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα τρίποντο των γηπεδούχων  1 λεπτό πριν τη λήξη που έκαναν 44-40. Η μόνη αλλαγή στο σκορ το τελευταίο λεπτό ήταν μια βολή των γηπεδούχων.