01/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 12 40'

Conbulk1316201463
Arcadia161372157

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Conbulk  και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-57

Στο 1ο δεκάλεπτο οι 2 αντίπαλοι βγήκαν ορεξάτοι για τη νίκη δίνοντας το καλύτερό τους εαυτό. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις άμυνες ζώνης με καλή συγκέντρωση που είχαν υιοθετήσει να μην καταφέρνουν να κρατούν το σκορ σε ιδιαίτερα χαμηλό επίπεδο. Ο κύριος λόγος που συνέβαινε αυτό ήταν οι οργανωμένες επιθέσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας που σκοπό είχε να βρεθούν τα εύκολα σουτ. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 13-16 υπερ των φιλοξενούμενων

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Conbulk εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και βασίστηκαν στο τρόπο παιχνιδιού της προηγούμενης περιόδου βελτιώνοντας κάποια σημεία στο τρόπο ανάπτυξης τους προκειμένου να βγουν μπροστά στο σκορ αξιοποιώντας και το σκορ έξω από τη γραμμή των 6,25 μέτρων. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά, συνέχισαν με την ίδια πετυχημένη συνταγή αν και σε εκείνη τη περίοδο βοηθήθηκαν σημαντικά και από τη γραμμή των βολών. Το ημίχρονο βρήκε τις 2 ομάδες ισόπαλες στο 29-29 αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Με την έναρξη του 2ου  ημιχρόνου οι παίκτες έδειξαν στη προτίμησης τους σε ένα πιο γρήγορο τέμπο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω δημιουργώντας προϋποθέσεις απελευθέρωσης του σκορ. Αυτό επιβεβαιώθηκε μόνο για του γηπεδούχους που κατάφεραν με επιθετικά ριμπαουντ και καλή κίνηση της μπάλας να τρέξουν ένα επιμερους 11-3 σε βάρος των αντιπάλων τους στα πρώτα 5 λεπτά που δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν σε αυτό το ρυθμο. Στην πορεία εξακολούθησαν να έχουν την κυριαρχία κάτω και από τα δυο καλάθια,  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-36

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα 2 στρατόπεδα εμφανίζονταν πιο εύστοχα στις προσπάθειες τους ανεβάζοντας το επίπεδο θεάματος δείχνοντας και τη δίψα τους για τη νίκη αφού το σκορ  ήταν  57-47 στο 35ο λεπτό . Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με σερί 4 πόντων  στάθηκαν απειλητικοί αλλά το τρίποντο που δέχτηκαν ύστερα από κάποιες αποτυχημένες επιθέσεις τους υπήρξε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα..