46 - 61

04/03/2022 21:00 Shipping League 21/22 12 40'

Erma First81615746
Angelicoussis Group920141861

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της  Ermafirst και της Angelicoussis Group για τη Shipping League οι τελευταίοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-61.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους σε στυλ man to man ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν σχηματισμό ζώνης. Επιθετικά, με τέμπο αργό, έβγαζαν καλή εικόνα αλλά στη τελική προσπάθεια τα χαλούσαν καθώς το σκορ ήταν 2-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες συνέχιζαν να βγάζουν καλές άμυνες σε αναντιστοιχία με τις επιθέσεις  τους που αν και πιο παραγωγικές σε σχέση με νωρίτερα δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα και τα αμυντικά πλάνα δεν διαφοροποιήθηκαν με τις ομάδες να συνεχίζουν να προσπαθούν. Η ομάδα που τελικά δικαιώθηκε ήταν η Ermafirst που με σερί 6-0 κατάφερε  στα μισά της περιόδου να πάρει μια διαφορά 7 πόντων (18-11). Στο υπόλοιπο της περιόδου, το παιχνίδι απέκτησε θέαμα αφού οι ομάδες πήραν τα πάνω τους. Από τη μια πλευρά η Ermafirst έκανε σερί 5 πόντων που ήταν απαντητικό του σερί 6 πόντων της Angelicoussis Group  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-23.

Στο 2o ημίχρονο,  οι ομάδες βγήκαν γεμάτες διάθεση να παίξουν μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα βρήκαν τις λύσεις και με σερί 0-8 ήταν μπροστά με 35-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία συνέχισαν απτόητοι να κάνουν το παιχνίδι τους καταφέρνοντάς με αιφνιδιασμούς να “τρέχουν το γήπεδο” με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξακολούθησε να έχει γρήγορο ρυθμό, ρυθμός που έδειχνε να βολεύει πολύ περισσότερο τους παίκτες Angelicoussis Group να πετυχαίνουν νέο σερί 8 πόντων  και το σκορ ήταν  46-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δείξουν κάποια αντίδραση και έτσι τελείωσαν το αγώνα με ήττα 15 πόντων (46-61)