75 - 57

17/03/2022 20:30 Shipping League 21/22 14 40'

Kyklades Maritime1518172575
DNV166201557

Στον Αγώνα της 13ης  αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της Kyklades και της DNV οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75-57.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τις αμυντικές τους ενέργειες με ατομική άμυνα ενώ επιθετικά προτίμησαν την εκδήλωση οργανωμένων προσπαθειών. Οι γηπεδούχοι, πήραν πολλές προσπάθειες από τη περιφέρεια που τους έδωσαν σκορ αλλα δεν ήταν αρκετό αυτό ώστε να έχουν κεφάλι στο σκορ   και βρίσκονταν πίσω με 7-10  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αν και αμυντικά μπορούσαν να κάνουν κλεψίματα, οι πάσες που έβγαζαν στο αιφνιδιασμό ήταν κακές και έβλεπαν τους αντιπάλους τους στις δικές τους ευκαιρίες να παίζουν οργανωμένα και να βρίσκουν σκορ. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 15-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε γρήγορο τέμπο. Οι γηπεδούχοι, με γρήγορες επαναφορές και προσπάθειες αιφνιδιασμών προσπαθούσαν να βρουν σκορ ενώ οι φιλοξενούμενοι δοκίμαζαν γρήγορες οργανωμένες επιθέσεις. Αυτές οδήγησαν το σκορ στο 25-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να κάνουν κοιλιά επιθετικά αφού ήταν επιρρεπείς στο λάθος επιθετικά με κακές πάσες και άσχημα σουτ που μοιραία του οδήγησε να χάσουν την επαφή με το σκορ  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-22.

Στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος μα αυτό που άλλαξε ήταν η ομάδα που πρωταγωνιστούσε. Οι παίκτες της DNV κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια επιθετικά βρίσκοντας σκορ και κερδίζοντας φάουλ. Οι αντίπαλοι τους την ίδια στιγμή εμφανίζονταν άστοχοι και σταδιακά έχαναν το προβάδισμα τους αφου το σκορ ήταν  41-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το επιμέρους 9-8 έδειξε ότι οι δυναμικές των ομάδων μάτσαραν και δεν υπήρξαν σημαντικές αυξομειώσεις στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 50-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο η πτώση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε αφού είχαν κακή συνεννόηση επιθετικά και αμυντικά οι παίκτες ήταν ακάλυπτοι αμυντικά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ 65-49. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Kyklades απαλλαγμένοι απ το άγχος του αγώνα έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ που περιλάμβανε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς. Από την άλλη πλευρά η κακή άμυνα και τα άστοχα καλάθια τους δυσκόλεψαν να είναι ανταγωνιστικοί τελειώνοντας το παιχνίδι με ήττα 75-57.