27/05/2022 19:00 Shipping League 21/22 15 40'

Angelicoussis Group523131152
EastMed1510172163

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της Angelicoussis Group και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-63.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι με man to man για να μπορέσουν να αμυνθούν με επιτυχία στον γρήγορο ρυθμό. Οι ομάδες έπαιζαν με οργανωμένες επιθέσεις και είχαν να αντιμετωπίσουν τις πολύ καλές άμυνες  και το σκορ ήταν 0-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι κάτω από το καλάθι τη στιγμή  που οι αντίπαλοι τους έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση τους αλλά το κάλυπταν από την καλή τους άμυνα και είχαν καλή ευστοχία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 5-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αναγεννημένοι και με καλό σκορ στα πρώτα 2 λεπτά πλησίασαν αρκετά στο σκορ και μπήκαν στο παιχνίδι και το σκορ ήταν 17-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, βελτίωσαν την άμυνα τους και ανέβασαν το ρυθμό με πολύ τρέξιμο περνώντας μπροστά με 24-23 βλέποντας τους αντιπάλους τους να έχουν αμυντική κάμψη και να προσπαθούν να πετύχουν τρίποντα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-25.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Angelicoussis Group, βρέθηκαν μπροστά με 33-27 αλλά από αυτό το σημείο η απόδοση τους έπεσε με τους παίκτες της Eastmed να ανατρέπουν το σκορ το οποίο ήταν 33-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι 2 μονομάχοι έδιναν μεγάλες μάχες  κάτω από το καλάθι, το σκορ ήταν συνεχώς σε απόσταση καλαθιού, δείχνοντας πως ο αγώνας θα κρινόταν στην άμυνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-42.

Στο τελευταίο κομμάτι, οι παίκτες της Eastmed με 2 μαζεμένα τρίποντα απέκτησαν μια διαφορά ασφαλείας και το σκορ ήταν 43-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι ομάδες επι 3 λεπτά ήταν άστοχες και δοκίμασαν προσπάθειες για τρίποντα που ήταν άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που έχτισαν στα προηγούμενα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 52-63.

ΖΑΜΠΕΤΑΣ Γ. (ΑΡΧΗΓΟΣ ANGELICOUSSIS GROUP)