41 - 61

29/03/2022 20:00 Shipping League 21/22 16 0'

Tsakos Group17571241
Angelicoussis Group1120201061

Στον Αγώνα της 16ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Tsakos Group και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-61.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι αμυντικά παρατάχθηκαν με ζώνη ενώ οι αντίπαλοι man to man ως απάντηση στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Το σκορ ήταν 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά, δείγμα πως η παραγωγικότητα είχε επηρεαστεί. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετές λανθασμένες πάσες χωρίς όμως να έχουν συνέπειες. Στα τελευταία 3 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου είχαν πάρει προβάδισμα με σκορ 17-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, τα αμυντικά πλάνα παρέμειναν αμετάβλητα, αλλά η διαφορά εντοπίστηκε στην επιθετική δυστοκία όπου, έμειναν χωρίς σκορ για 2 λεπτά. Ως αποτέλεσμα αυτού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά και  στα μισά της περιόδου είχαν περάσει μπροστά με 19-20. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα επιθετικό ξέσπασμα όπου πήραν διψήφια διαφορά χωρίς να δεχτούν καμμιά αντίδραση, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-31.

Στο 2ο ημίχρονο,  οι παίκτες της Tsakos Group εμφανίστηκαν κρύοι και μη συγκεντρωμένοι αδυνατώντας να βρουν σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Οι παίκτες της Angelicoussis Group, αύξησαν κατακόρυφα τη διαφορά αφού μέχρι τότε είχαν σκοράρει 45 πόντους. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι έσπασαν την ανομβρία τους και με ένα επιμέρους 7-6 προσπάθησαν να παίξουν μπάσκετ χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι ιδιαίτερο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι, επιχείρησαν να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν με 2 καλάθια στο πρώτο λεπτό. Η προσπάθεια τους όμως δεν τους οδήγησε σε κάποια σημαντική μεταβολή αφού το σκορ ήταν  35-54 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά όμως παρέμενε σταθερά στους 20 πόντους αφού οι φιλοξενούμενοι αρνούνταν να χαλαρώσουν  με την κατάκτηση τους ροζ φύλλου αγώνα να έρχεται με τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο (41-61).