12/04/2022 19:00 Shipping League 21/22 18 40'

EastMed91261845
Minerva Marine1113151655

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 18ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Eastmed και της Minerva Marine οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-55.

Στην αρχή  του αγώνα οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν αμυντικά με άμυνα man to man σε ένα αγώνα που ο ρυθμός ήταν αργός. Επιθετικά οι 2 αντίπαλες εμφανίστηκαν κρύες και δεν μπόρεσαν να πετύχουν αρκετούς πόντους αν και δημιουργούσαν καλές ευκαιρίες και το σκορ ήταν  3-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να τρέχουν στο γήπεδο και με σερί 0-6 να αποκτούν μια δυναμική και να δέχονται απάντηση 4 πόντων   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-11.

Στο 2o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά πετυχαίνοντας 6 αναπάντητους πόντους περνώντας μπροστά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ,ε 5 από τη δική τους πλευρά, και το σκορ ήταν  15-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Eastmed άσκησαν πίεσης το γήπεδο για να δυσκολέψουν την αντίπαλη ανάπτυξη χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα αφού το ημίχρονο να έκλεισε με σκορ 21-24.

Στο 2o ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σταθερός και τα σύνολα διακρίθηκαν για τις αμυντικές τους επιδόσεις και το σκορ ήταν  23-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την παραγωγικότητα τους και έφτασαν τη μεταξύ τους διαφορά σε διψήφιο επίπεδο με επιμέρους 4-10 και την περίοδο να κλείνει με σκορ 27-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τη περίοδο με 0-5  αλλα σε γενικά πλαίσια το σκορ ήταν ισορροπημένο ανάμεσα τους δεδομένου πως το σκορ ήταν  35-46 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, τα πολλά φάουλ και οι βολές δεν άφησαν το παιχνίδι να αποκτήσει ρυθμό  με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικητές τους παίκτες της Minerva Marine με σκορ 45-55.