78 - 59

06/12/2022 22:00 Group D 22/23 6 40'

Motor Oil1819231878
Σ.Υ.Τ.Α.1113142159

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και της Σ.Υ.Τ.Α ,οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-59.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχος όπου με σερί 4 πόντων πήρε ένα προβάδισμα και κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με 10-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες Motor Oil συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να έχουν ξανά ένα σερί 6 πόντων το οποίο αύξησε στο προβάδισμα τους καθώς βρισκόταν μπροστά με 18-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να καταθέτουν όλη την ενέργεια τους στο παρκέ παρά το ότι ήταν μόλις 5 άτομα και μείωσαν τη διαφορά στο 24-20 στα μέσα της περιόδου. Αυτό όμως είχε αποτέλεσμα στη συνέχεια να εμφανιστούν πιο κουρασμένοι και βρεθήκαν με διψήφια διαφορά σε βάρος τους 37-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Motor Oil εκμεταλλεύονταν τη δυναμική τους και διατηρούσαν το προβάδισμα τους με διάφορα σερί όπως ένα των 6 πόντων το οποίο διαμόρφωσε το σκορ στο 42-32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία με σωστή κυκλοφορία της μπάλας έβγαζαν καλή συνεργασία οι γηπεδούχοι και συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους άνω των 20 πόντων (60-38).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της ΣΥΤΑ ήταν σε ρόλο παρατηρητη καθώς προσπαθούσαν να ακολουθήσουν παρά τις λιγοστές τους δυνάμεις αλλά δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στο ρυθμό των αντιπάλων τους και βρέθηκαν πίσω με 73-42 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα . Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, κάτι που έδωσε την ευκαιρία τους παίκτες τις ΣΥΤΑ, να μειώσουν τη διαφορά υπογραμμίζοντας τη διάθεσή τους να μην εγκαταλείψουν το παιχνίδι σε κανένα σημείο του αγώνα.