52 - 44

02/12/2023 15:00 Commercial League A 23/24 4 40'

OTE Cosmote1212151352
Tsakos Group146121244

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ομάδας του OTE COSMOTE και του TSAKOS GROUP οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-44 μετά από ένα πραγματικό ντέρμπυ.

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι, με αρκετή ένταση, τεχνικές ποινές και πάθος για τη νίκη και από τις δύο ομάδες. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο με το Λεμονια να βγάζει πολύ ενέργεια στην αρχή και τον Κορωναίο να ακολουθεί σε ταχύτητα και ενέργεια για τον TSAKO. Με τον Αθανασίου να οργανώνει ιδανικά η ομάδα του TSAKOS GROUP πήρε κεφάλι 12-14 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η άμυνα ζώνης συνεχίστηκε και στο 2ο  δεκάλεπτο για τις 2 ομάδες. Ο TSAKOS GROUP πήγε τη διαφορά στο +5 (14-19), όμως ο O OTE COSMOTE ανέβασε ένταση στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με ένα επιμέρους 10-1 έκανε το 24-20 του ημιχρόνου.

Η τελευταία ισοπαλία του αγώνα ήταν στο 30-30 με τρίποντο του Ανδριανού. Όμως η ομάδα του TSAKOS GROUP ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια και ο OTE COSMOTE με πρωταγωνιστή τον Λεμονια και τρίποντο του Κανλή πήρε κεφάλι στο σκορ 39-32.

Η ομάδα του TSAKOS GROUP προσπάθησε για την ανατροπή. Με τον Κανλή να αποβάλετε και τον Παπαγεωργίου να ευστοχεί στις βολές παρέμεινε κοντά στο σκορ, όμως οι Μπότσικας και Λεμονιάς έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Κορυφαίος του αγώνα ο Λεμονιάς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ακολούθησαν οι Μπότσικας και Μυλωνάκης. Παπαγεωργίου και Κορωναίος καλύτεροι για το Σ.Υ.Τ.Α.