49 - 32

30/01/2023 22:00 Commercial League C 22/23 1 40'

A-Ships1611101249
Cepal41141332

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της A-Ships και της Cepal οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 49-32.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνας ζώνης για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν να επιτίθενται οργανωμένα κάτι όμως το οποίο δεν τους βοήθησε αφού οι αντίπαλοί τους με κλεψίματα έφευγαν στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με σκορ 8-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα πιέζοντας συενχώς και κερδίζοντας της μονομαχίας κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16-4 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cepal, δεν μπορούσαν να βρουν σωστή επιθετική συγκέντρωση κάνοντας παράλληλα και πολλά λάθη. Αυτό τους στέρησε την δυνατότητα να πετυχουν σκορ και να βλέπουν τους αντιπάλους τους μέχρι τα μέσα της περιόδου έχουν σημειώσει 7. Στο υπόλοιπο ο ρυθμός από τις 2 ομάδες έπεσε με τις επιθέσεις να μην είναι παραγωγικές και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας ξεκίνησαν να βγάζουν παλμό βελτιώνοντας την άμυνά τους και κάνοντας κλεψίματα, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ κατάφεραν  να βρίσκουν τον στόχο. Η άνοδος αυτής της απόδοσής τους όμως δεν έφερε τίποτα παραπάνω από ένα επί μέρους 9-9 μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία και οι 2 ομάδες επέλεξαν να κάνω την άμυνά τους πιο σκληρή υποκύπτοντας έτσι σε πολλά φάουλ. Αυτό, είχε επίδραση στην επιθετική παραγωγή των ομάδων [που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 37-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κούραση είχε κάνει πλέον την εμφάνισή της και στα 2 στρατόπεδα, έχοντας σημαντική συμβολή στην αστοχία και τα 2 πλευρών. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 41-24. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι ομάδες είχαν ισάξια απόδοση σημειώνοντας η καθεμία από 8 πόντους.