37 - 63

22/03/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Accenture15117437
Collectives1018171863

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Accenture και των Collecives, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, χωρίς ρυθμό και με βιαστικές επιλογές, με το παιχνίδι να είναι χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, τις δύο ομάδες με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ να είναι 4–3 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους όμως να αρχίζουν σιγά-σιγά να βελτιώνουν τις επιλογές τους, να παίρνουν μια διαφορά 3 κατοχών και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι 2 ομάδες με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, αλλά σιγά-σιγά το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, κάτι όμως που ευνόησε τους Collectives με το σκορ να είναι 17 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν ζεσταθεί, να έχουν καλύτερες επιλογές, την Accenture να γυρνάει σε άμυνα ζώνης 2–3 και το ημίχρονο κλείνει με σκορ 26 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες νευρικές επιθετικά στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους όμως να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα, να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και στο ζωγραφιστό και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ στα μισά να είναι 30 – 42. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, κάτι που ευνόησε και πάλι τους Collecives, οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 3 κατοχών. Από την πλευρά η Accenture αντέδρασε, άσκησε full press με παγίδες στα τελευταία 2 λεπτά, αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησε καθαρό μυαλό, έσπασαν το press και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 33 – 45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με περισσότεροι ενέργεια και συγκέντρωση και με πρωταγωνιστή τον Χαιρόπουλο Κ., κυριάρχησαν στην ρακέτα, με τους γηπεδούχους να μην έχουν ρυθμό επιθετικά, να παραμένουν στατικοί στις σετ επιθέσεις τους αλλά να συνεχίζουν να ασκούν full press με παγίδες χωρίς όμως αποτέλεσμα και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 36 – 57. Στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έδειξαν μαχητικότητά αλλά συνέχισαν να μην βρίσκονται σε καλή επιθετικά μέρα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης Α. με 9 και Νικολαΐδης Σ. με 6, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καϊάφας Π. με 18 και Χαιρόπουλος Κ. με 13 πόντους αντίστοιχα.