09/02/2023 21:30 Commercial League A 22/23 2 40'

Accenture413131343
Μαυρογένης1122101760

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στ ώρα αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της Accenture και της Mαυρογένης οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να μπορέσουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. H ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά ήταν η φιλοξενούμενη η οποία κατάφερε να έχει μικρότερα επίπεδα αστοχίας στην επίθεσή της και έτσι βρισκόταν μπροστά με σκορ 2-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν εύστοχες επιθέσεις και χάρη σε ένα σερί 8 πόντων έκλεισε την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 4-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και κατάφεραν με βελτίωση τhς επιθέσης τους να μειώσουν τη διαφορά με 13-19 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως η πίεση η οποία ασκήθηκε στην άμυνά τους λόγω της αντίπαλης οργανωμένης ομαδικής επιθέσης, τους έφερε στο ημίχρονο να βρίσκονται πίσω με σκορ 17-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο και τα 2 στρατόπεδα ανασυντάχθηκαν και σαν αποτέλεσμα είχα ένα δυναμικό ξεκίνημα. Αυτό δεν  αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ όμως αφού δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο και το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 22-37. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Accenture καταφέραν με ένα σερί 6 πόντων να δείξουν στοιχεία μαχητικότητας τα οποία όμως βρήκαν απάντηση και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 30-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και χάρη στα συνεχόμενα κλεψίματα και τους κερδισμένους αιφνιδιασμούς έδειξαν ότι έχουν παλμό. Ωστόσο οι αντίπαλοι τους ήταν πολύ δυνατοί και ασκούσαν μεγάλη πίεση στην άμυνά τους. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 36-51. Στα εναπομείναντα λεπτά και οι 2 ομάδες συνέχισαν να παλεύουν και απολαμβάνουν τον αγώνα στον οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια εύκολη νίκη, σημαντική για τη συνέχεια.