27/03/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 1 40'

Team1234OTT
Accenture884171653
Costamare1210871754

Στον αγώνα  κυπέλλου μεταξύ της Accenture και της Costamare οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφωνεται στο τελικό 53-54 με την έλευση 2 παρατάσεων.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος η οποία κατάφερε να εκτελέσει καλύτερα τις οργανωμένες επιθέσεις που είχε από της έδωσαν το προβάδισμα με 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι έχασαν την επιθετική τους συγκέντρωση λόγω της πίεσης και των τρεξιμάτων των παικτών της φιλοξενούμενης οι οποίοι κατάφεραν να έχουν σερί 9 πόντων και να προωθούνται αυτοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες αντιμετώπισαν προβλήματα ευστοχίας κάτι το οποίο φυσικά ευνοούσε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμά τους σταθερό χωρίς να απειλούνται. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 12 15. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Costamare αν και έπαιζαν με βιασύνη και έκαναν λάθη κατάφεραν να έχουνε μεγαλύτερος οίκος ανοχής προς τους αντιπάλους τους και έτσι αρχίσαμε τη διαφορά τους στο 16-20 δίνουν στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Accenture εμφανιστηκαν  αναδιοργανωμένοι και κατάφερα μέσα από την πίεση στο παρκέ να μειώσουν τη διαφορά στο 20-22 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως τα λάθη και κακές τους πάσες τους καταδίκασαν στο μηδέν κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους να αυξήσουν ξανά την διαφοράς σε διψήφια επίπεδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο αφού έχοντας συγκέντρωση στο παιχνίδι τους βγαίνοντας με επιτυχία στον αιφνιδιασμό, ροκάνιζαν τη διαφορά και είχαν πετύχει στο 35ο λεπτό του αγώνα να βρίσκονται στα -3 (32-35). Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα, το άγχος κατέβαλε τους παίκτες και των 2 ομάδων οι οποίοι αδυνατούσαν να βρουν μεγάλο σκορ και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση (37-37).

Στην πρώτη παράταση οι παίκτες της Costamare, είχαν διαρκώς το προβάδισμα με τους αντιπάλους τους να είναι συνεχώς σε απόσταση βολής και να μην τους επιτρέπουν σε κανένα σημείο να ξεφύγουν πάνω από 5 πόντους. Η μεγαλύτερη διαφορά υπήρξε το 40-45 αλλά οι οι γηπεδούχοι με σερί 6-1 οδήγησαν τον αγώνα στη δεύτερη παράταση. Σε εκείνη το προβάδισμα εναλλασσόταν μεταξύ των γηπεδούχων και των φιλοξενούμενων μέχρι που οι τελευταίοι βρέθηκαν μπροστά με σκορ 50-54. οι παίκτες της Accenture δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση και έτσι βρέθηκαν εκτός της συνέχειας του κυπέλλου.