48 - 55

10/03/2016 22:00 League C2 15/16 40'

Costamare151411848
Accenture812142155

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Costamare και της Accenture, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό αλλά αυτό να ευνοεί την Costamare, με το σκορ να είναι 12 – 2 στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί η Accenture γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2– 3, με αποτέλεσμα να βγάλει τους αντιπάλους από το ρυθμό τους, αλλά να συνεχίζει να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Accenture με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, μείωσε σε 5 πόντους με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν αρκετά αβίαστα λάθη και από τις δύο πλευρές και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 21 – 15. Στην πορεία οι άμυνες άρχισαν να γίνονται να γίνονται όλο και πιο physical, το παιχνίδι συνέχισε κυρίως σε σετ και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μία κατοχή αλλά με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με διαδοχικά τρίποντα στο τελευταίο λεπτό να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 29 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες και πάλι με ενέργεια και διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, αλλά με χαμηλά ποσοστά στις οργανωμένες επιθέσεις με το σκορ να είναι 34 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η Accenture άσκησε press με παγίδες με αποτέλεσμα να οδηγήσει την Costamare σε αβίαστα λάθη και να μειώσει σε 6 πόντους, αλλά με τους αντιπάλους και πάλι στα τελευταία 2 λεπτά να αντιδρούν και να ανεβάσουν διαφορά εκ νέου στους 10 πόντους, με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 40 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Accenture μείωσε σε 4 πόντους, ενώ συνέχισε το press με παγίδες στο οποίο οι παίκτες της Costamare άρχισαn σιγά-σιγά να προσαρμόζονται και να το σπάνε αλλά χωρίς να έχουν καθαρό μυαλό στις τελικές επιλογές τους, είδαn τους αντιπάλους τους να μειώνουν σε ένα πόντο με το σκορ να είναι 42 – 41 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία η Accenture συνέχισε το run, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με τη Costamare να συνεχίζει να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι στο press, και την Accenture να βρίσκει σιγά-σιγά ρυθμό απέναντι στη ζώνη και με διαδοχικά μακρινά σουτ να πάρει μια διαφορά 7 πόντων στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο κυρίως σε σετ, με τους γηπεδούχους να έχουν κολλήσει επιθετικά και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα προβάδισμα + 2 κατόχων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Γ. με 29 (3) και Κλιγκόπουλος Γ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Νικολαΐδης Ι. με 20 και Καμπουράκης Μ. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.