53 - 40

23/01/2023 20:30 Group D 22/23 1 40'

Accenture1510111753
M/Maritime15910640

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Accenture και της M/Maritime οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκρούσουν το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία έβγαζε ενέργεια καθώς είχαν κλεψίματα και αιφνιδιασμούς και έτσι προηγούνταν με σκορ 6-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ σε σχέση με τους αντιπάλους τους κάνοντας τον αγώνα πολύ οριακό με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν λίγο πιο νευρικές και αποδιοργανωμένες. Οι γηπεδούχοι από τη δική τους πλευρά ήταν άστοχοι ενώ οι αντίπαλοί τους, έκαναν λάθος πάσες λόγω της βιασύνης τους και έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 20-19. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου όπου σκοράραν με το σταγονόμετρο και έτσι έκλεισαν την περίοδο με σκορ 25-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Accenture, ήταν λίγο καλύτερoi από τους αντιπάλους τους όπου με γρήγορο γύρισμα της μπάλας στον ελεύθερο παίκτη κατάφερναν να βρίσκουν το σκορ που τους κρατούσε μπροστά στον αγώνα. Στο 25o λεπτό συγκεκριμένα ήταν μπροστά με 3 (33-30). Στην πορεία όμως δεν κατάφεραν να συνεχίσουν αυτόν τον καλό ρυθμό επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να μείνουν κοντά στον αγώνα λόγω των αμοιβαίων δυνατών άμυνών κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο μας άφησε σε μεγάλη αγωνία για τη συνέχεια με το σκορ να είναι 36-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ομάδες ήταν πολύ νευρικές και δεν κατάφεραν να βρουν τους στόχο σε διάστημα πολλών κατόχων. Εκείνη που τα κατάφερε και έσπασε το ρόδι για το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι πέρασαν μπροστά χάρη σε τρίποντα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα οι παίκτες της Accenture, έδειξαν άκρως αλλαγμένο πρόσωπο, ήταν ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στις επιθέσεις τους και έτσι πήραν μια νίκη με διψήφια διαφορά που δεν αντιπροσωπεύει την συνολική εικόνα του αγώνα .