34 - 47

05/03/2023 18:30 Commercial League A 22/23 7 40'

Accenture51041534
Techpassion20613847

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Accenture και της Τεκπασιον, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στις οργανωμένες επιθέσεις που είχαν να αντιμετωπίσουν. Η ομάδα η οποία είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν φιλοξενούμενη η οποία με ένα σερί 7 πόντων βρισκόταν μπροστά με 2-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 5-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος, ένα σκηνικό που βοήθησε τους παίκτες της Accenture να βρουν σκορ αφού εκμεταλλεύτηκαν την τρίλεπτη αστοχία των αντιπάλων τους και έχουν ένα σερί 5 πόντων και να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (13-22). Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σερί 2-4 απέκτησαν ξανά μια διαφορά ασφαλείας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων συνεχίζουν την κυριαρχία τους και έχοντας ένα σερί 4 πόντων στο πρώτο λεπτό έδειξαν ότι δεν ανησυχούν. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 18-30. Στη συνέχεια αν και ο ρυθμός παρέμενε γρήγορος με τις ομάδες να έχουν πολλές προσπάθειες κάτω από το καλάθι, υπέπεσαν σε πολλά φάουλ. Αυτό λειτούργησε σε βάρος των παικτών των γηπεδούχων οι οποίοι είδαν να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με τους εαυτούς τους στο -20 (10-39).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Τεκπασιόν μπήκαν σε λειτουργία διαχείρισης του αγώνα, όπου αν και έβλεπαν τη διαφορά να μειώνεται, κατάφεραν αυτό γίνεται σε μικρό βαθμό. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν 25-43. Στην επόμενη τα λεπτά όμως οι παίκτες της Accenture είχαν ένα ξέσπασμα το οποίο τους επέτρεψε να έχουν ένα σερί 10 μαζεμένων πόντων. Η διαφορά όμως ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί.