08/07/2024 22:00 Commercial League D Final Four 23/24 40'

Actnet154141548
Φυσικό Αέριο611111240

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της  Commercial League D κέρδισε η ομάδα της ACTNET TAX SOLUTIONS (2) μετά τη νίκη της με 48-40 επί της ομάδας του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ (3). Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού INTRACOM TELECOM vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ!

Το παιχνίδι ήταν ένας κλασσικός ημιτελικός, με πολύ άγχος και νευρικότητα αλλά και πάθος, θέληση και ενέργεια από όλους τους παίκτες.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η ACTNET TAX SOLUTIONS  μπήκε πιο αποφασισμένη στον αγώνα, με μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα της και περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Έτρεξε ένα σερί 10-0 μετατρέποντας το 5-3 σε 15-3, με τον Κοσσυβάκη να κάνει το τρίποντο το 15-6 του δεκαλέπτου.

Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ήταν η σειρά τους να παίξουν καλή άμυνα. Με τρίποντο του Κουμάνταρου το σκορ έγινε 18-8, όμως το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ με ένα επιμέρους  1-9 έριξε τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου (19-17).

Με τρίποντο του Κώτσια το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ πήρε για πρώτη και μοναδική φορά προβάδισμα με 19-20! Ήταν το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο για τους κυπελλούχους καθώς οι υπόλοιπο 8 πόντοι τους ήρθαν από τη γραμμή των βολών. Η ACTNET TAX SOLUTIONS έτρεξε ένα 9-0 για το 28-20 με τη διαφορά να φτάνει στο +9 (33-24). Με 0-4 το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ μάζεψε τη διαφορά για το 33-28 του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ στην τελική του ευθεία. Η ACTNET TAX SOLUTIONS κατάφερνε να πάρει διαφορά 2-3 κατοχών (38-30, 40-35) όμως το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ κατάφερνε να μειώνει (38-35, 40-37). Ένα σερί 8-0 που ξεκίνησε με ένα μεγάλο τρίποντο του Κουμάνταρου όμως έδωσε οριστικά τη μεγάλη νίκη και πρόκριση στην ACTNET TAX SOLUTIONS!

Ο Τάλαρος πολυτιμότερος του αγώνα με 14 πόντους και 23 ριμπάουντ, πραγματικός κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα. Κουμάνταρος, Χίου και Μπόζας ακολούθησαν. Μπαλτίμας, Κώτσιας και Κοσσυβάκης οι καλύτεροι για το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ.