09/03/2017 20:00 League C6 16/17 40'

Adidas138121750
Novibet181561756

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της ADIDAS και της NOVIBET, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, αλλά με την Novibet να παρουσιάζεται διστακτική απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων και να βασίζεται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, η Adidas να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και περισσότερη παραγωγή από assist, οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ ήταν 4-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να έχουν  καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα και πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να αρχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, να γυρίζουν σε man και να μειώνουν σε έναν πόντο, αλλά την Novibet να αρχίζει να κυριαρχεί στην ρακέτα και στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστές τους Γρίβα Ι. και Καλογιάννη Μ.) και να κλείνει την περίοδο με σκορ 13-18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με ένα mini run 4-0 η Novibet πήρε προβάδισμα 9 πόντων και με ένα συνολικό run 8-0 ανέβασε την διαφορά σε 13 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί η ομάδα της Adidas πήρε time out, μπήκε με πολύ μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση και άσκησε πίεση στην μπάλα, αλλά επιθετικά συνέχισε να περιορίζεται σε χωρίς ρυθμό σουτ μέσης απόστασης με το σκορ να είναι 15 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες σε πιο γρήγορο ρυθμό επιθετικά, αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το παιχίδι να συνεχίζει σε γρήγορο τέμπο, αλλά η Adidas να ευνοείται από αυτό και να μειώνει σε 9 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά και με πολύτιμη συμβολή του Χριστοδουλάκη Κ. έλεγξε τα αμυντικά ριμπάουντ με το σκορ να είναι 27 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες παρέμειναν δυνατές, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από αιφνιδιασμούς και assist του Οικονόμου Δ. με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 5 πόντους, τους παίκτες της Novibet να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά, να μένουν χωρίς καλάθι για 3+ λεπτά και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 33 – 39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή η Novibet μπήκε με μεγλύτερη συγκέντρωση επιθετικά, σημάδεψε στο ζωγραφιστό τον Καλογιάννη Μ. και βρήκε λύσεις, ενώ παράλληλα με πρωταγωνιστές τους Καλογιάννη Μ. και Ανέστη Γ. άρχισε να κυριαρχεί και πάλι στα επιθετικά ριμπάουντ, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους 10 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της Adidas άσκησαν full press με παγίδες και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσαν εκ νέου σε 2 κατοχές στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 41-44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγάζουν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν επιθετικά στον Καλογιάννη Μ. αλλά συνέχισαν να οδηγούνται σε λάθη απέναντι στο press, σε αντίθεση με την Adidas η οποία βρίσκοντας λύσεις (αμυντικά και επιθετικά) από τον Πάγκαλη Γ. και με ένα μαγικό ανάποδο lay up από τον Συναχέρη Θ. μείωσε σε 47-49 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά τους αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με το σκορ να είναι 48-51 με 40” και κατοχή για Novibet, στην οποία η Adidas έκλεψε την μπάλα και με 2 εύστοχες βολές του Οικονόμου Δ. μείωσε σε 50-51 με 25” και κατοχή για Novibet, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των foul, αλλά οι φιλοξενούμενοι να αποδεικνύονται ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστοδουλάκης Κ. με 19 και Πάγκαλης Γ. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καλογιάννης Μ. με 27 και Γρίβας Ι. με 14 πόντους αντίστοιχα.