40 - 75

24/03/2016 21:30 League B2 15/16 40'

Adidas11761640
Kaizen Gaming2816211075

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Adidas και της Stoiximan, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 75.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα στα πρώτα λεπτά, μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 6–10. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και δυνατές άμυνες, αλλά με την Stoiximan να έχει εξαιρετικά ποσοστά στα μακρινά σουτ, με πρωταγωνιστή τον Χριστόπουλο Α. και να παίρνει διαφορά + 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα μπήκαν πιο δυνατά, με την Adidas να αντιμετωπίζει πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical και την διαφορά να ανεβαίνει στους 20 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία ο Χριστόπουλος Α. από την Stoiximan συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του, σε αντίθεση με την Adidas που δεν βρήκε συστηματικές λύσεις από κανένα παίκτη της με αποτέλεσμα το σκορ τη διαφορά να ανέβει τους 24 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, με αποτέλεσμα να βγάλει άμυνες αλλά να μην τις μετατρέψει ούτε σε αιφνιδιασμούς ούτε σε καλύτερο ρυθμό επιθετικά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 18 – 44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, αλλά η Stoiximan αντέδρασε άμεσα και πάλι από την γραμμή των 3 πόντων βρήκε λύσεις, ανέβασε περαιτέρω τη διαφορά στους 33 πόντους με τους παίκτες της Adidas να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος και η περίοδος να κλείνει με σκορ 24 – 65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα αλλά να είναι σαφές πώς βρέθηκαν σε κακή αγωνιστική μέρα και με την Stoiximan να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βουγιούκας Ε. με 12 (1) και Πάγκαλης Γ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χριστόπουλος Α. με 29 (5) και Λάσκαρης Ι. με 19 (1) πόντους αντίστοιχα.