17/05/2022 19:00 Shipping League 21/22 5 40'

Angelicoussis Group1714141257
Technava5813430

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της  5ης αγωνιστικής μεταξύ της Angelicoussis Group και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-30.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιζαν ζώνη ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man ώστε να θωρακίσουν την άμυνα τους. Η άμυνα που τελικά φάνηκε ισχυρότερη ήταν των γηπεδούχων αφου οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας κάνοντας λάθη και έχαναν τα σουτ τους  και το σκορ ήταν  8-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι προπορευόμενοι ολοκλήρωσαν το σερί των 14 πόντων που είχαν ξεκινήσει νωρίτερα αφου έβγαιναν στον αιφνιδιασμό και είχαν καλά ποσοστά στα σούτ τους χάρη στη κυκλοφορία που είχαν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Technava, άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη για να περιορίσουν το παθητικό τους αλλά οι παίκτες της Angelicoussis συνέχισαν τα σερί ευστοχίας τους   και το σκορ ήταν 23-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να εκμεταλλεύονται τα λάθη που έκαναν οι αντίπαλοι τους με αιφνιδιασμούς, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-13.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους ξανά σε man to man και έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση να παίξουν το παιχνίδι τους, κάτι το οποίο λειτούργησε αφού έδειχναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και το σκορ ήταν  38-21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η μεταξύ τους διαφορά μεταβλήθηκε οριακά αφού οι γηπεδούχοι διαχειρίζονταν τον αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η μεταξύ τους διαφορά απαγόρευε την οποιαδήποτε αμφισβήτηση του τελικού νικητή και οι ομάδες εμφανίζονταν χαλαρές χωρίς κάποια ιδιαίτερα επίπεδα παραγωγικότητας και το σκορ ήταν  52-28 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, το επιμέρους σκορ ήταν 5-2 υπερ των γηπεδούχων που πήραν μια εύκολη νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-30.

ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Ι. ( ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)