19/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 3 40'

Arcadia91313944
Angelicoussis Group141571349

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Για την τρίτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Arcadia υποδέχθηκε την ομάδα της Maran. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από την αρχή αλλά οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο με καλή απόδοση επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας στον πόντο. Κάπου εκεί ο Παπαϊωάννου έκανε τη διαφορά και με 13 δικούς του πόντους οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με σκόρ 44-49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήγαν σε οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και στα πρώτα πέντε λεπτά οι ομάδες ήταν ισόπαλες με σκόρ 6-6. Οι φιλοξενούμενοι που ήταν πιο εύστοχοι και πήραν βοήθεια από όλους τους παίχτες στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στη λήξη της περιόδου 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρότι βελτίωσαν την παραγωγικότητα τους δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκόρ και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 22-29.

Στην τρίτη περίοδο οι προσπάθεια των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρήσουν το παιχνίδι σε 29-29 αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκόρ για πρώτη φορά 33-31. Οι φιλοξενούμενοι μετά τα συνεχόμενα λάθη τους κατάφεραν να σκοράρουν 5 πόντους και να ξαναπάρουν προβάδισμα 35-36 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαϊωάννου πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και στην κυριολεξία τους οδήγησε στη νίκη πετυχαίνοντας και τους 13 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την αναμέτρηση με σκόρ 44-49 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Χουλιάρας με 14 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Παπαϊωάνου με 22 (2) και Κουμπούρος με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κιουλαφάς, Ερμίδης