22/02/2022 19:00 Shipping League 21/22 11 40'

Arcadia12163738
Technava410131239

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Arcadia και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν οριακή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-38.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι όντας πιο έμπειροι στις συνθήκες των αγώνων ξεκίνησαν με σκοπό να επιβάλλουν το παιχνίδι που τους βολεύει. Έτσι ξεκίνησαν να επιτίθενται υπομονετικά και οργανωμένα με σκοπό να μπορέσουν να πάρουν ένα αρχικό προβάδισμα και πέτυχαν στα πρώτα 5 λεπτά να είναι μπροστά με 7-2. Στην συνέχεια, παρά το ομαδικό παιχνίδι και από τις 2 πλευρές με τη μπάλα να γυρνάει στο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν σκορ και να φανούν ανταγωνιστικοί σε αυτό το σημείο, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-4.

Στο 2o Δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να παίξουν μπάσκετ και να καταβάλλουν προσπάθειες να μειώσουν το σκορ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα καθώς μέχρι τα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν μόλις 4-4. Στο υπόλοιπο της περιόδου επιχείρησαν να πάρουν προσπάθειες κάτω από το καλάθι με σκοπό να αυξήσουν τη παραγωγικότητα τους είχαν έλλειμα συγκέντρωσης στη φάση της εκτέλεσης. Έτσι λοιπόν, το ημίχρονο τους βρήκε να έχουν σκοράρει τους μισούς πόντους από τους αντιπάλους τους (24-18).

Στο 2o  ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και μπήκαν δυνατά για να μειώσουν τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι, έπαιζαν ζώνη που περιόριζε τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων τους αλλά επιθετικά αντιμετώπιζαν δυστοκία και έβλεπαν τη διαφορά να πέφτει. Στα πρώτα 5 λεπτά  το σκορ ήταν 30-20. Στην πορεία, οι παίκτες της Technava βρήκαν το ξέσπασμα που ζητούσαν και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες της Arcadia που έβλεπαν έναν αγώνα στον οποίον είχαν διψήφια διαφορά να πέφτει στους 4 μέχρι το τέλος της περιόδου (31-27).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να εμφανίζονται μπλοκαρισμένοι επιθετικά και δεν μπορούσαν να σκοράρουν σε βάρος των ψυχομένων φιλοξενούμενων που στο 35ο λεπτό ισοφάρισαν σε 31-31. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 39-38.