15/02/2024 21:30 Shipping League C 23/24 12 40'

Atlantic Bulk Carriers11127838
Centrofin1411151252

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Συνέχισε την αήττητη πορεία της η ομάδα της CENTROFIN στο πρωτάθλημα της Shipping League C και με ρεκόρ 7-0 προφανώς φιγουράρει στην κορυφή. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα της ATLANTIC BULK CARRIERS με το 38-52 να έρχεται σχετικά εύκολα. Με ρεκόρ 2-5 η ATLANTIC BULK CARRIERS κυνηγάει ακόμη την τετράδα, όμως πλέον πρέπει να κάνει μεγάλες νίκες.

Η ATLANTIC BULK CARRIERS έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όντας πολύ ανταγωνιστική.  Με καλή αμυντική λειτουργία και κυκλοφορία στην επίθεση περιόρισε τα ατού των αντιπάλων της έχοντας μάλιστα την πρωτοπορία στα μέσα της δεύτερης περιόδου (17-16). Η CENTROFIN δεν είχε καταφέρει να βρει ρυθμό και να πιάσει τα συνήθη στάνταρ απόδοσης της, ήταν ιδιαίτερα άστοχη, όμως η κυριαρχία της μέσα στη ρακέτα της έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (23-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο η CENTROFIN αν και με ρόστερ μόλις 7 παικτών άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την ένταση της στην άμυνα της, πέρασε την μπάλα όλο και περισσότερο μέσα στη ρακέτα και μετέτρεψε το 28-30 του 25’’ λεπτού σε 30-40 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει, με τη διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους στη μέγιστη τιμή της (35-52) με το τελικό 38-52 να έρχεται φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο συγκλονιστικός Καμάρας με 27 πόντους και 29 ριμπάουντ, με τον αρχηγό της CENTROFIN να κάνει πράγματα και θαύματα μέσα στη ρακέτα! Αλεξανδρόπουλος και Γρηγορίου ακολούθησαν σε απόδοση. Τρούπης και Δεδούσης οι καλύτεροι της ATLANTIC.

Τρούπης Μηνάς (Παίκτης Atlantic Bulk Carriers)