55 - 48

04/04/2024 20:30 Shipping League C 23/24 17 40'

Atlantic Bulk Carriers216171155
Wilhelmsen1010141448

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι  η ομάδα της ATLANTIC BULK CARRIERS πέτυχε μία τεράστια νίκη με 55-48 επί της ομάδας της WILHELMSEN  και με ρεκόρ 4-6 συνεχίζει να κυνηγάει με αξιώσει την είσοδο της στην τετράδα της Shipping League C. Η WILHELMSEN με ρεκόρ 5-5 διατηρεί και εκείνη τις ελπίδες της.

Ένα πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η ομάδα της ATLANTIC. Με πιεστική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση και τρία σερί τρίποντα πήρε από νωρίς την πρωτοπορία στο σκορ και δεν την έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα. Η WILHELMSEN δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια στην άμυνα αλλά ούτε το εύκολο καλάθι (21-10).

Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η WILHELMSEN έβγαλε αντίδραση στην άμυνα της, μπλόκαρε τα ατού της ATLANTIC και με το επιμέρους 6-10 μείωσε κάπως τη διαφορά (27-20).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν όμως και πάλι δυνατά στον αγώνα καθώς η ανάπαυλα τους έκανε καλό στο να ηρεμήσουν και συγκεντρωθούν. Σε πέντε λεπτά είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +14 (37-23) δείχνοντας να καθαρίζουν από νωρίς τον αγώνα. Η WILHELMSEN δεν παραδόθηκε σε κανένα σημείο, πολέμησε για την ανατροπή μειώνοντας μέχρι τους 7 πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως τα τρίποντα του Γιαννακάκη έδωσαν τη νίκη στην ATLANTIC χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Γιαννακάκης, Πικάσης και Καρακίτσιος οι καλύτεροι των νικητών, Ασλάνογλου και Γεωργουσόπουλος ξεχώρισαν για την WILHELMSEN.